Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Svatojosefská jednota

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1892
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 194x
Působení: 189x, 190x, 191x, 192x, 193x, 194x
1892 založen DrO Svatojosefské jednoty (také Katolická jednota), založena v místnostech měšťanské školy, předsedou P. J. Bis.
Členy katoličtí dělníci, mistři a malozemědělci.
1894 první představení Dobraňka. Repertoár výjevy z vesnického života, biblické výjevy a legendy o světcích.
Výhodou dramatického odboru bylo, že měl k dispozici divadelní sálek a malým stálým jevištěm ve vlastní budově,
Při krajně skromných podmínkách stačili za za prbvních 5 let nastudovat 28 her.
Nejoblíbenější autorkou a režisérkou lidová spisovatelka Terezie Andrlíková (1863-1921, dcera Dominika Andrlíka /1831-1909/, tvůrce jednoho z nejkrásnějších a nejvetších betlémů v Poličce, pro který vytvářela "ošacení figurek" nejčastěji z kašírovaného papíru obarveného klihovými nebo olejovými barvami). Z jejích her mj. Dobroňka, Bůh - láska v jesličkách.

Dramatický odbor členem okrsku ÚMDOČ bratří Mrštíků v Poličce.
Událostí 1935 inscenace Pašijí (Jan Pauli), společně OS Tyl a DrO Svatojánské jednoty, stovka účinkujících. Dekorace malovali František Martinů a Josef Kukla, který pro tento soubor, ale i pro soubory z okolí dlouhodobě maloval kulisy. Během dvou let hra uvedena 28x.
Až do 1938 se hrálo na různých jevištích,
1939 postavena nová divadelní budova, v níž mohli inscenovat i výpravnější hry. např.
1939 St. Lom: Svatý Václav, další úspěšné inscenace A. Jirásek: Vojnarka, A. Bogner: Poslední potomek rychtářů z Poličky, Divoké srdce.
Významní členové,kteří se zasloužili o rozvoj oboru: P. A. Kovář, K. Janeček, Josef Břeň, J. Martinů, A. Řádek, Fr. Bartoš, J. Frič.
Člen Dramatického odboru sv. Josefské jednoty sochař Stanislav Česák, aktivista okrsku ÚMDOČ, byl za 2. světové války vězněn v koncentračním táboře.
1940 členem ÚMDOČ.
Do 1943 235 her a další jedno- a dvouaktovky.
1944 činnost zakázána

Jednota obnovila činnost na krátkou dobu ještě po 2. svět. v.
Bibliografie:
BRATŘÍ Mrštíků okrsek ÚMDOČ v Poličce. In: Ve službách Thalie II, České divadlo ochotnické, Soubor dokladových statí. Liberec, V. Talík za spolupráce ÚMDOČ, s. 41.

KUKLA, O. A.: Počátky ochotnického divadla ve Svatojosefské jednotě. Jitřenka 1998, č. 5, s. 52 - 53. kART

MATOUŠ, Jan a KLEIN, Adolf: 190 let divadelní činnosti v Poličce. Poličská univerzita třetího věku 2009/10.

VE SLUŽBÁCH Thalie II. České divadlo ochotnické. Soubor dokladových statí. Liberec, V. Talík za spolupráce ÚMDOČ 1946, s. 282.

České divadlo 1940, č. 1, s. 14.

Související Obrázky

Polička, Poličská univerzita třetího věku 2009/10, Matouš, Jan a Klein, Adolf: 190 let divadelní činnosti v Poličce, Dramatický odbor Svatojosefské jednoty


Mapa působení souboru - Svatojosefská jednota

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Polička, Poličská univerzita třetího věku 2009/10, Matouš, Jan a Klein, Adolf: 190 let divadelní činnosti v Poličce, Dramatický odbor Svatojosefské jednoty