Databáze českého amatérského divadla
Soubory: Osvětová beseda, DrO
Související Geografické celky
Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1954
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1966
Působení: 195x, 196x
Od 1954 hráli ochotníci jako Dramatický odbor Osvětové besedy Šťáhlavy.
O obnovení ochotnického divadla usiloval kolektiv převážně mladých (mnozí z nich už v letech 1950–1951 sehráli několik pohádek a Jedenácté přikázání pod hlavičkou Sokola), až se to podařilo při nově ustavené Osvětové besedě.
Na jaře 1954 – Ladislav Stroupežnický: Zvíkovský rarášek, Paní mincmistrová.
Od 1955 byla činnost ochotnického souboru nerozlučně spjata s osobou Vítězslava Fremra.
Na většině inscenací se podílel jako dramaturg, režisér i činoherec, zpravidla v hlavní roli, ale také zpěvák. U převážné části estrád a podobných pořadů byl autorem nebo spoluautorem. Podle M. Šmolíka lze toto období nazvat "Fremrovou érou" amatérského divadla ve Štáhlavech. O jeho citlivém a vynalézavém přístupu k mladým lidem svědčí údaj o více než stovce lidí, kteří za tu dobu prošli souborem.
Z repertoáru:
Režisér inscenací Vítězslav Fremr, není-li uvedeno jinak.
1955 – Václav Štech: Třetí zvonění; Molière: Chudák manžel; estrádní večer Kdo k pytlům (rež. neuven); silvestrovský večer (rež. neuveden);
1956 – Karel Čapek: Loupežník; Jan Drda: Hrátky s čertem; Miloslav Stehlík: Selská láska (rež. neuveden);
1957 – Honoré de Balzac: Evženie Grandetová; Fráňa Šrámek: Léto; Alexander Fredro: Dámy a husaři; Božena Němcová: Sůl nad zlato; Vánoční procházka populárními operetami.
1958 – Z jedné vody načisto (satirický večer);
1959 – Karel Čapek: Matka; František Langer: Obrácení Ferdiše Pištory; Božena Němcová: O Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku.
Za inscenace Selská láska, Evženie Grandetová a Hrátky s čertem získal soubor titul Reprezentační soubor plzeňského okresu.
1960 – Josef Kajetán Tyl: Strakonický dudák; Silvestrovský večer; Pierre A. Bréal: Husaři;
1961 – Carlo Goldoni: Poprask na laguně; Jan Drda: Dalskabáty hříšná ves;
1962 – William Shakespeare: Sen noci svatojánské (jedno z nejlepších představení souboru, s pohostinským vystoupením F. Krahulíka z plzeňské činohry v roli Oberona);
1963 – Saša Lichý: Fripiri; Carlo Goldoni: Sluha dvou pánů; Miroslav Skála, Vlastimil Pantůček, Vladimír Fux: Drak je drak; Zavinil to Jonáš a tingl tangl;
1964 – František Kožík: Zelená princezna (hrálo 27 dětí); Václav Kliment Klicpera: Ženský boj; William Shakespeare: Večer tříkrálový;
1965 – Jaroslav Vrchlický: Noc na Karlštejně;
1966 – Emil Artur Longen: C. k. polní maršálek; Pozvání do šantánu; Vítězslav Fremr: Co je za oponou (kabaretní večer); Patálie se ženou (kabaretní večer).
Ročně uvedli nejméně 2–3 nové inscenace.
Do května 1966, kdy Klicperovým Hadriánem z Římsů činnost souboru ustala, bylo nastudováno celkem 32 inscenací divadelních her, 25 estrád, kabaretů a komponovaných pořadů a uskutečněno celkem 87 vystoupení včetně her pro děti – tj. v průměru 4 premiéry a 7 vystoupení ročně (více, než byl dobový standard ve srovnatelných – vesnických – podmínkách).
Bibliografie:
FREMR, Vítězslav: Informace pro MČAD. Rkp. 2000. kART.
ŠMOLÍK, Miroslav: Heslo Vítězslav FREMR pro Databázi českého AD. Rkp. 2006. kART, DTB /Osobnosti/ Fremr/Texty.
Mapa působení souboru - Osvětová beseda, DrO
Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná. Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.