Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Riziko, DP

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1969
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 197x
Působení: 196x, 197x
1969-1972 Riziko, Studio poezie Karlovy Vary.
1969-1972 vedoucí Marie Koudelová. Soubor, který svou dramaturgickou i názorovou otevřeností a mladistvou rozhořčeností programově provokoval, což v době normalizace znamenalo zákazy. Pokud si vybral „povoleného“ autora (např. Karla Síse), pobouřil alespoň erotickou odvážností textů a jejich interpretace (takže bdělí místní pořadatelé, kteří před přehlídkou četli texty, zakázali přes protesty odborné pracovnice ÚKVČ a poroty jeho uvedení na WP).
Z inscenací:
1969 Jiří Šotola: Hlava, která bolí, scénař a režie M. Koudelová, též pozoruhodná recitace, vedle ní jedna zpěvačka, představení plné naléhavosti a vnitřního napětí, účast na Wolkrově Prostějově; O. Mikulášek: Bílá je bílá;
1970 T. S. Eliot: Kázání ohně, WP - \"soubor poezii inscenuje jako svůj životní styl, obdoba jakého „undergroundu“ – obdobně jako Act-studio Ostrava či Quidam Brno\" (Kovářík).

1971(?) Karel Sís: Pootevřený anděl.
Drobné spolupráce s Miroslavem Kováříkem, Miki Jelínkem a Zdenkem Potužilem.
Důvodem k zákazu se v Karlových Varech ovšem stala inscenace T.S. Eliota: Vražda v katedrále (Kázání ohně). Úryvek zdůvodnění: „…T. S. Eliot, anglický básník, patří k představitelům moderní reakční poezie. Dvojí stránka Eliotovy poezie – problémové meditace a vytváření imaginárních charakterů – spojily se u něho v moralitu o mučednické smrti canterburského arcibiskupa Tomáše Becketa, který v mocenském sporu mezi monarchií a církví byl na královu výzvu zabit. Eliot v dramatu smlčuje skutečný předmět sporu a oslavuje Becketa jako muže, který neustoupí od duševní povinnosti ani za cenu života. Mezi meditace o zásadních duchovních pricipech vkládá autor satirický výpad proti politikům středověku i dneška. Navíc poslání divadelní činnosti má být vyjádřením vztahu kolektivů i jednotlivců ke KSČ, zejména k jejímu 50. výročí založení.
Z těchto hledisek není vhodné Vás a Vaši činnost ve městě nadále podporovat.“
Bibliografie:
DIVADLA svítící do tmy. (Malé scény 70. let 20. století.) Praha, NIPOS 2006, s. 170.

KOVÁŘÍK, Miroslav: Wolkrův Prostějov jako dílna poezie. AS 1970, č. 9, s. 5-8.

PROSTĚ Prostějov. 40 let ve městě s poezií – Wolkrův Prostějov 1957-1996. Praha, IPOS-ARTAMA 1997.

WOLKRŮV Prostějov 1969 - bulletin. Hl. red. Fr. Gajdušek, koncepce a grafická úraha Dušan Janoušek, fotografie (prostějovská domovní znamení) Jan Pospíšil. Kap. Několik slov o souborech.

Mapa působení souboru - Riziko, DP

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':