Databáze českého amatérského divadla
Soubory: Sokol Místek, LO / Říše pohádek LD
Související Geografické celky
Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1931
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1966
Působení: 193x, 194x, 195x, 196x
1931-1949 LS Sokola Místek,
1931 Sokol Místek začal v roce stavět na levém břehu řeky Ostravice u svého hřiště sokolský pavilon, jehož 1. patro bylo určeno pro loutkové divadlo. V tomtéž roce bylo místecké loutkové divadlo založeno.
První sezonu hrálo v místeckém Národním domě. Neslo název Loutkářský odbor Sokola Místek. Zakladateli byli plukovník Václav Rýdl, velitel známého 8. pěšího pluku slezského, a Emil Pešat, úředník a později ředitel berního úřadu v Místku.
1931 - 8. listopadu - první představení Sedmero zlatých klíčů země české. První loutky vyřezal významný místecký řezbář a starosta Sokola Václav Dobeš.
1932 - otevřena budova sokolského pavilonu v sadech Bedřicha Smetany, do níž bylo LD přemístěno. Tehdy zde bylo jedno z nejmodernějších LD v republice. Dekorace maloval L. Zimák.
Od sezony 1932/1933 hráli loutkáři v novém sokolském pavilonu. Měli tedy od 2. roku své existence své vlastní prostory.
Činnost LD byla přerušena až za německé okupace v roce 1940 tzv. velikonoční sokolskou akcí. Činnost Sokola byla zakázána, sokolský majetek zabaven. Totéž postihlo i místecké loutkové divadlo. Loutky, dekorace i rekvizity byly odvezeny do sousedního Paskova. Tam byly vesměs zničeny či rozkradeny. Jen malou část se podařilo sokolům z Paskova a Staříče zachránit a do konce války ukrýt - Emil Diringer a jeho kolegové ze Staříče alespoň část poschovávali po půdách.
Po válce
1945 byl již na podzim činnost loutkového divadla obnovena v hospodě U Deutscherů,
1946 - se vrátili do pavilonu ve Smetanových sadech a pokračovali pod novým názvem Loutkové divadlo Říše pohádek Sokola Místek.
Do zrušení Sokola v roce 1949 patřila Říše pohádek k nejlepším loutkovým divadlům na severu Moravy.
Od 1950 byla Říše pohádek začleněna pod Závodní klub ROH Ostravsko-karvinských dolů (OKD),
později přejmenovaný na ZK ROH Ostravských dřevařských závodů (ODZ).
1953 po červnové měnové reformě se většina místeckých loutkářů na protest přestala loutkovému divadlu věnovat.
Navíc někteří mladí členové odešli studovat na vysoké školy, dva mladí loutkoherci se stali členy profesionálního ostravského loutkového divadla, založeného Zdeňkem Hapalou, místeckým státním úředníkem a ochotníkem. Vzhledem k tomu
1954 - k 1.1. - neměla Říše pohádek soubor. Zůstal jen její vedoucí Emil Pešat a tři mladí, tehdy čtrnáctiletí začínající loutkáři v čele s Leošem Bílkem. Ten ještě v lednu 1954 vytvořil se svým bratrem nový, převážně dětský soubor, tvořený dvanáctiletými a čtrnáctiletými žáky základních škol. Mezi nimi byl i Jan Krulikovský. Tento soubor hrál do konce sezony a nastudoval 4 hry.
Emil Pešat byl mezi prvními patnácti loutkáři, kteří získali Zlatý odznak Matěje Kopeckého.
1949-1953 - pod názvem LD Říše pohádek při ZK Ostravských dřevařských závodů.
1951 - část herců odešla do profesionálního Divadla loutek (současný název) v Ostravě.
1953 - Emil Pešat a žáci základní školy v čele s Leošem Bílkem však nebyli schopni zajistit pravidelnou činnost, a tak bylo divadlo
1954 uzavřeno.
Chlapecká část tohoto souboru v čele s Leošem Bílkem však loutkovému divadlu propadla. Když neměli možnost hrát marionetami, koupili sadu maňásků, z latí a papírů si udělali paravány a hráli dvě sezony, v létě po parcích, v zimě v bývalé řeznické kuchyni dědečka Leoše Bílka.
1956 - v roce 25. výročí založení sokolského LS - na podzim už i ti nejmladší vyšli ze základní školy a stali se studenty nebo učni. Podařilo se jim přesvědčit Emila Pešata, aby dal opět k dispozici prostory a inventář Říše pohádek.
Od prosince 1956 Říše pohádek opět obnovila svou činnost - mj.
1957 - Strakonický vodník.
a hraje víc než 50 let nepřetržitě dosud, i když pod novým názvem a v jiných prostorách.
ZK ROH ODZ, zřizovatel Říše loutek patřil pod malý dřevařský závod a byl tudíž „chudý". Neměl na provoz loutkového divadla peníze.
Naopak, od roku 1950 se stal největším a nejvýznamnějším podnikem ve městě n.p. Slezan, textilní závody.
1950 založil svůj závodní klub, pro jehož činnost odkoupil od státu Národní dům v Místku, dodnes hlavní centrum kulturního života občanů celého města.
1961 ZK ODZ zanikl a Říše pohádek přešla pod ZK ROH Slezan jako další loutkové divadlo, vedle frýdeckého Loutkového divadla ZK ROH Slezan (viz).
1962 byly prostory divadélka Říše pohádek s pomocí n.p. Slezan přestavěny tak, že typické loutkové jeviště čistě pro marionety bylo přeměněno na normální divadelní jeviště pro všechny druhy loutek i pro živé herce. Tím Říše pohádek už přestala být zcela věrná marionetám.
1956 -1965 byl uměleckým vedoucím Říše pohádek Leoš Bílek,
Emil Pešat byl do roku 1958 vedoucím objektu divadla. 1958 odstoupil z této funkce a předal ji plně Leoši Bílkoví. Ten byl i režisérem. Dalším režisérem jsem se stal Jan Krulikovský.
1966 - vedení divadla přebral J. Krulikovský a 1. 7. je LD rozšířeno o činoherní scénu. Zanikl název Říše pohádek a hraje se pod názvem ZK Slezan či Divadlo DUO, LD.
Místecké loutkové divadlo mělo tedy za 75 let existence 4 principály:
1931 - 1933 plk. Václav Rýdl
1933 - 1958 Emil Pešat
1958 - 1965 Leoš Bílek
1966 - dosud Jan Krulikovský ( ZK Slezan Divadlo DUO)
Výtvarníci:
do roku 1959 Václav Dobeš, Leopold Zimák a Ladislav Hloušek
od roku 1960 Alojz Holásek a Jan Krulikovský
Bibliografie:
ČERNOCHOVÁ, Marcela: Soubor informací pro MČAD z okresu Frýdek-Místek. Rkp. 1999.
DUBSKÁ, Alice: Informace pro MČAD. Rkp. 2000.
KRULIKOVSKÝ, Jan: Místecké loutkové divadlo - nyní loutková scéna Divadla DUO. Psáno 2006. (Podstatná část hesla.) Pro DČAD zprostředkoval Luděk Richter, duben 2014.
MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s. 206-208.
NOVÁK, Jan: Nejstarší amatérské loutkářské soubory v ČSR, Praha 1983, s. 64
PAMÁTNÍK Sokola místeckého k padesátiletí 1887-1937. Místek 1937.
RUMIAN, Jan: Sto let Národního domu v Místku. Frýdek-Místek 1996.
Mapa působení souboru - Sokol Místek, LO / Říše pohádek LD
Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná. Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.