Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Orel

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1923
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 194x
Působení: 192x, 194x
1947 1923 Orel.
1928 Orel hrával v Omastově sále v Kruhu.
1945-1948 hrály zejména DS Sokol (sál Zatloukalové) a Orel (sál Omastův).

Orel, r. J. Skřivánek, herec i režisér, dominující postava orelského souboru. Jako režisér prosazoval perfektní znalost textu, vytváření celistvosti postavy, pro každou inscenaci realizována nová výprava.
Významná pomoc výtvarníka Ant. Vorla (později Divadlo bratří Mrštíků Brno).

1946 K. Čapek: Matka, r. Skřivánek, v roli matky Marie Putnová, roz. Florianová, v roli otce Jan Koukal, Jan Skřivánek jako Kornel, výprava zapůjčená z Křenovic (trvalá spolupráce).
1946 F. X. Svoboda: Poslední muž, režie i výprava Jan Skřivánek, v hlavní roli Kohouta projevil jako herec velký smysl pro komiku.

1947 Tomanovi: Vinice, uvedeno k výročí vzniku ČSR, režie Jan Skřivánek, který také určoval dramaturgii souboru. Výpravu navrhl a provedl Ant. Vorel, masky Ant. Vorel st.
1947 Božena Rajská-Smolíková: Její Veličenstvo láska, oddechová veselohra, režie J. Skřivánek, zahrál si i jednu z hlavních rolí, dále hráli Marie Brtníková, Václav Sladký, Bohumil Robeš, Josef Florián, Josef Brtník, Ludmila Ondráčková, Stanislav Fuchsa, Jan Švábenský.
Orel uvedl ještě jednu hru s náboženskou tematikou, na níž se mj. výpravou podílel Josef Brtník,
Jan Skřivánek s orelskými divadelníky chystal ještě inscenaci Langerovy Jízdní hlídky, Bohumil Robeš režijně připravoval komedii Svatba pod pokličkou, nácvik byl však direktivním rušením Orla přerušen a nikdy nebyly uvedeny.
Bibliografie:
MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s. 235-236.

ZPRÁVY o činnosti Jednot čs. Orla v jednotlivých župách. Zprac. Petr Hlaváček. Archiv Ústředí Orla, Brno, rok 1946.

Související Organizace

Mapa působení souboru - Orel

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':