Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Quidam

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1966
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1972
Působení: 196x, 197x
Quidam působil 1966-1970
1966 studentský Quidam (vznikl z divadla poezie Konvence) s přáteli založil a režisérem byl Jiří Pavloušek.
Od divadla poezie soubor přešel k divadlu rituálu a fyzické akce, stavěl na principech artaudovského divadla krutosti a inspiroval se tvorbou Living Theatru.
1967 Brněnská skupina Quidam se představila ve Vysokoškolském klubu inscenací Nezvalových surrealistických aktovek Vězeň a Modrý jelen. Uvedení Modrého jelena bylo čs. premiérou, z herců citlivým a vyváženým projevem vynikl Václav Holásek, výborná byla taneční vložka v choreografii Jiřiny Ryšánkové, působivé kostýmy – Zuzana Bosáková, režie Jiří Pavloušek.

1968 vrcholná inscenace Archimimus, titulní role Petr Oslzlý (*1945, dramaturg, herec, 1973-1989 Divadlo na provázku Brno, 1990-1992 kulturní poradce prezidenta republiky, od roku 1993 ředitel Centra experimentálního divadla a umělecký vedoucí Husy na provázku v Brně.), první realizace na festivalu IFSK v Záhřebu v tehdejší Jugoslávii roku 1968, kde Ouidam získal zlatou cenu. Česká premiéra v souvislosti s okupací a následnými politickými událostmi až 1970.

1968 - Osmihran, Pavlouškův modelový biblický tragický apokryf na podkladě příběhu o Kainu a Ábelovi byl byl poprvé předveden – a televizí BBC pohotově natočen – na anglickém zájezdu.

1970 - Tápající apostata – fyziologické vademecum pro horní a dolní údy, happening uváděný u příležitosti vernisáže výstav fotografií Petra Jera v Blansku a v Krnově. Scénář byl napsán v esperantu a archetypální příběh člověka od narození po smrt údajně završil pánský striptýz.

Další vrcholnou inscenací souboru
1972 Poslední bitva krále Saradanapala, opět téma bezvýchodného střetu jedince se společností, šokování diváka animalitou hereckého projevu a agresivní drastičností podobenství.
Týž rok soubor po řadě dílčích zákazů a omezení zakázán.
Mezi členy mj. Alena Světlíková a Dana Tučková, publicistka a dramaturgyně České televize, režisér Ivo Krobot.
K úzkým spolupracovníkům, byť ne členům Quidamu, patřili Jan Koukal a Jan Beránek, jejich hudební spolupráce byla zcela zásadní.
Bibliografie:
CESTY českého amatérského divadla. Vývojové tendence. Praha, IPOS-ARTAMA 1998, s. 250, 294-295, obr. 294.

NEZVAL ve Vysokoškolském klubu. Rovnost Brno město, 23. 3. 1967, č. 71, s. 5. Excerpovala Vendula Valentová, stud. KDS FF MU Brno, 2012.

PÓDIA z krabičky. Nesoustavné nahlédnutí do historie malých neprofesionálních scén 60. let 20. století. Praha, NIPOS 2005, s. 169.

http://www.brnozurnal.cz/rozhovory-vzpominky-medailonky/odesel-tvurce-provokujici-thalie/, excp. 19. 11. 2014, VŠ

Související Obrázky

Brno, Quidam: Archimimus, 1968.


Mapa působení souboru - Quidam

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':