Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Havlíček, ZK ROH Pivovaru, LD

Stav: aktivní
Založení / první zpráva: 1951
Působení: 195x, 196x, 197x, 198x, 199x, 200x
Od roku 1951 se datuje zahájení loutkových představení v ZK ROH Havlíček pivovaru Domažlice, který byl přímým pokračovatelem Divadelního spolku Havlíček královského města Domažlic, založeného roku 1891.
Autorem loutkového divadla, které se používalo v pivovaře Rudolf Brandejs (1890-1967), který se do Domažlic přistěhoval 1941. Jeho loutky se nedochovaly a v 50. letech byly zaměněny za jiné (z blíže neurčené obce na Domažlicku).

Od 1958 hrálo jako LS ZK ROH Pivovary (Havlíček), aktivní v 60. letech.
1969 z iniciativy pricipála a režiséra V. Berana v Akci Z vybudován nový objekt LD. Pravidelná představení každou neděli odpoledne podzim - jaro. Repertoár především starší původní hry.

1979 - Oklamaný hastrman. LS Rudého koutku ROH domažlického pivovaru vstoupil do 27 sezóny.

LD bylo od jara roku 1996 mimo provoz (v objektu pivovaru byla odpojena elektřina a přestalo se topit). Režisérem až do té doby stále V. Beran. Všechny pokusy o obnovení provozu divadla skončily nezdarem, neboť nebyly vyjasněny majetkové vztahy.
2000 činnost LD jednoznačně pozastavena, příčinou byly stále nevyjasněné majetkové vztahy k budově.
Na jaře 2003 se členům divadla podařilo odstěhovat na půdu MKS všechny loutky a rekvizity.

V únoru 2004 měl být objekt divadla okamžitě předán novému majiteli a tak se během jednoho týdne zachraňovala konstrukce divadla. O několik měsíců později bylo původní divadlo v pivovaře srovnáno se zemí.

V prosinci 2004 byl při Městském kulturním středisku ustaven loutkářský soubor, který tvoří někteří bývalí členové loutkového divadla Havlíček i noví zájemci o loutkoherectví. Vedoucím neboli principálem souboru byl zvolen Josef Kuneš.
Členové souboru se pustili do oprav loutek a přípravy textů, následovat budou kulisy a rekvizity.

Počátkem 2005 probíhaly přípravy na zpracování projektu rekonstrukce půdních prostor v budově MKS Domažlice pro potřeby loutkového divadla (rekonstrukce měla být realizována na podzim 2005 a financována městem Domažlice).
Bibliografie:
DUBSKÁ, Alice zprac. INFORMACE pro MČAD. Rkp. 2000. PC ART.

KNÍŽÁK, Milan: Encyklopedie výtvarníků loutkového divadla. Díl 1. A-L. Nucleus HK 2005, s. 126.

Koutek SAL - Důvěrníci hlásí. Čs. loutkář 1979, č. 3, s.69.

NOVÁK, Jan: Fenomén českého loutkářství. Nejstarší amatérské loutkářské soubory. Vyd. KANT Praha, 2016, s. 16.


6.3.2005 www.scena.cz

Mapa působení souboru - Havlíček, ZK ROH Pivovaru, LD

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':