Databáze českého amatérského divadla
Soubory: Okresní lidová knihovna / Dům kultury, Divadlo poezie
Související Geografické celky
Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1971
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 197x
Působení: 197x
Divadlo poezie při OLK Strakonice vedl Karel Koželuh, v první polovině 70. let patřilo k špičkám recitačních souborů ČR především náročným dramaturgickým výběrem, a cílevědomou interpretační výchovou recitátorů (Tesařová, Smolíková, Kos).
Na počátku byla spolupráce Karla Koželuha, předsedy okresního poradního sboru pro recitaci, s Okresní lidovou knihovnou v Strakonicích, v jejíchž prostorách poskytoval v 2. polovině 60. let pravidelnou metodickou pomoc recitátorům různých věkových kategorií, kteří na sebe upozornili v oblastních a okresních kolech recitačních soutěží.
1971 Rány a růže (Fr. Šrámek), účast na ŠP - pro toto představení K. Koželuh jako režisér spojil starší recitátorskou generaci /Z. Fál, J. Fixová, Z. Janebová, M. Tomšovicová/ s mladšími recitátory, studenty strakonického gymnázia /Z. Vávra, L. Smolíková, H. Tesařová/, účast na WP.
Divadlo poezie s názvem Před chvílí odbila půlnoc (montáž veršů Vl. Holana, účast na WP 1972) nastudoval K. Koželuh v roce 1972 již s mladými recitátory, kteří v 70.letech tvořili jádro souboru /M. Křiváčková, J. Němec, L. Smolíková, H. Tesařová, Z. Vávra/.
Od roku 1973 měl soubor nového zřizovatele a vystupoval jako Divadlo poezie Domu kultury ROH. Tam také v roce
1973 uvedl recitační pásmo z veršů Fr.Hrubína Živote, díky, žes nestál /J.a M. Křiváčkovy, Fr. Kos, L. Smolíková, H. Tesařová/, vystoupení na Hrubínově létě v Chlumu u Třeboně 1973.
I když soubor nacvičil řadu pásem a kolektivních recitací pro různé kulturní a společenské příležitosti, hlavním zaměřením jeho činnosti byla příprava sólových recitačních vystoupení jednotlivých recitátorů, kteří se prezentovali v recitačních soutěžích nejen na úrovni okresu a kraje, ale i na národních a celostátních přehlídkách. Díky velmi dobré úrovni jejich vystoupení a množství ocenění se v první polovině 70. let začalo hovořit o „strakonické recitační líhni“.
Zásluhou K. Koželuha a jeho souboru se poezie stala v 70.letech součástí společenského života Strakonicka. Důkazem je několik ročníků Strakonických nokturen, pořádaných Muzeem středního Pootaví, a množství vernisáží v Strakonicích a v jejich okolí. Dokladem prestiže uměleckého přednesu na Strakonicku byl velký zájem mladých lidí o tuto formu umělecké činnosti, kteří posilovali množinu kvalitních recitátorů. Kromě výše uvedených kmenových členů patřily k souboru v 2. polovině 70.let také M. Uhlíková, V. Šubrtová, J. Němejcová a další.
V sezoně 1978/79 soubor svou činnost oficiálně ukončil. Vytvořil však tradici, na niž od 80. let navazovaly další generace recitátorů na Strakonicku.
Bibliografie:
DIVADLA svítící do tmy. (Malé scény 70. let 20. století.) Praha, NIPOS 2006, s. 155.
KOS, František: Heslo pro Databázi ČAD. Rkp. prosinec 2006.
KOVÁŘÍK, Miroslav: Jubilejní Wolkrův Prostějov. Amatérská scéna, roč. 9 (Ochotnické divadlo 18), č.10, říjen 1972, s. 9-10, 15-16.
MÍSTOPIS českého amatérského divadla. Díl II. N-Ž. Praha, IPOS-ARTAMA 2002, s. 287.
PROSTĚ Prostějov. 40 let ve městě s poezií – Wolkrův Prostějov 1957-1996. Praha, IPOS-ARTAMA 1997.
Související Ročníky přehlídek
Mapa působení souboru - Okresní lidová knihovna / Dům kultury, Divadlo poezie
Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná. Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.