Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Ochotníci

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1826
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 186x
Působení: 182x, 184x, 185x, 186x
1826 (pravděpodobně) bez vrchnostenského povolení ve staré roubené škole Berounské koláče, pod vedením hodináře Ant. Knahla (= Kalina z Jiráskova U nás), který divadlo poznal v Praze. Jeviště postaveno na škamnách za pomoci prostěradel a papírových dekorací. Následovalo vyšetřování.
1827 přes nepřízeň zámku si podali téhož roku žádost o povolení několika her. Nebylo jim vyhověno. Scházeli se tedy a četli texty, nejraději Klicperu, učili se role, pořádali výlety a zde recitovali, hráli aktovky a připravovali besedy.
1844 povolení, opět zah. Berounské koláče.
1847 definitivně obnoveno, nový náchodský vrchní Erich povolil 12 představení ve prospěch místních chudých. Hráli v hostinci U modré hvězdy na náměstí, mj. Štěpánek, Klicpera, Reyman, Macháček, překlady Thámovy, Šedivého, Štěpánka, dále i Troufaldýna.
1848 představení v době revolučních bouří přerušena,
1849 se opět hrálo, ochotníků již bylo hojně.
asi od 1857 v hostinci U Habrů (na místě dnešního Jiráskova divadla).
Po Říjnovém diplomu povoleno hrát 12 her. Získali sál v čp. 150 (později Městská knihovna), oponu namaloval A. Knahl.
186x podle Jiráskových pamětí se nejvíce hrálo. On sám zde jako student také hrál a režíroval o svátcích a prázdninách další studenty. Ještě před ním ochotníky vedl Jiráskův bratranec, Adolf Prouza, později lékažř v Polici.
1865-1866 ročně kolem 12 představení. Výnosy na nové vybavení divadla. Hráli v hostinci U Habrů na náměstí nebo v Modré hvězdě.
Bibliografie:
KRTIČKA, František: Dějiny hronovských ochotníků od r. 1826 do r. 1929. Rkp. 85 s. OM Náchod, sbírky Jiráskova muzea, sign. A 503.

KRTIČKA, František: Odpovědi na dotazník pro dějiny čsl. ochotnictva. Hronov, 1925, 7 s.

KRTIČKA, František: Stručná historie hronovských ochotníků. In: Program Lucerny, Hronov, Jiráskův okrsek ÚMDOČ 1928. 1 s. DNM: T 217/61/Počátky Hronovů.

LADECKÝ, Jan: Česká divadla ochotnická. In: Příspěvky k dějinám českého divadla. Praha, Divadelní odbor Národopisné výstavy českoslovanské 1895, s. 127.

VE SLUŽBÁCH Thalie II. České divadlo ochotnické. Soubor dokladových statí. Liberec, V. Talík za spolupráce ÚMDOČ 1946, s. 198. kART.

VONDRÁČEK, Jan: Dějiny českého divadla. Doba předbřeznová 1824-1846. Praha, Orbis 1957. s. 148.

Související Osobnosti

Související Obrázky

Miletín, Muzeum 0/12, Hronov, maketa staré školy, M Náchod, pro Miletín
Miletín, Muzeum 2/31, Miletín, Muzeum 3/66, Miletín, muzeum, expozice , Hronov, kašírovaná přilbice
Miletín, Muzeum českého amatérského divadla, 2. sál, 31, vitrina, kašírovaná helma, nedokončeno
Miletín, Muzeum českého amatérského divadla, 3. sál, 61, pokladnička ND
Miletín, muzeum, Hronov, bengál


Mapa působení souboru - Ochotníci

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':