Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Brett Theater

Související Geografické celky

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1984
Podíl amatérských divadelních skupin nezjištěn. JV

Brněnský rodák Kavín se svou ženou, herečkou Nikou Brettschneiderovou, emigrovali do Rakouska již téměř před třiceti lety. Divadlo v šestém vídeňském obvodu provozují oba signatáři Charty 77 od roku 1984. Za tu dobu v něm vystoupila řada osobností kulturního světa, například dnes již zesnulý písničkář Karel Kryl. Název instituce vychází částečně z příjmení absolventky JAMU Brettschneiderové a dílem odvozením z němčiny (das Brett=prkno).

"Jsou to taková naše prkna, která znamenají svět," vyložil Kavín, co oběma umělcům přinesla přestavba před lety opuštěné továrny na nábytek. Na rekonstrukci se oba podíleli vlastními silami a také dnes musí ředitel zvládnout současně i funkci režiséra, dramaturga či herce, postarat se o propagaci, a když je zapotřebí, tak prý i o úklid. A především zajistit dostatek finančních prostředků na provoz divadla.

Jedna lidová moudrost praví: devatero řemesel, desátá bída. Takhle to však Kavín nebere. "Vzpomínám, jak jsme toužili dělat divadlo po svém, bez cenzury. Tak se musíme starat," uzavřel pragmaticky.

Miroslav Malý ank

1988
Manželé Nice Brettschneiderová a Ludvík Kavínovi nastudovali ve vídeňském Theatru Brett hru "Zapomenutý vězeň" - one woman show v režii Jaroslava Gilara v hlavní roli právě s N. Brettschneiderovou. Inscenace byla uvedena v Kabinetu múz.

1998
SCHNEIDEROVÁ, Susnn: Noci sester BrontOových
Vídeň, Theater Brett Wien, režie: Christoph Prückner, výprava:
Julia Kopa
Bibliografie:
BRETTSCHNEIDEROVÁ, Nika - KAVÍN, Ludvík: Divadlo Brett. In:
BASLEROVÁ, Helena - BRANDEISOVÁ, Marie - KROUPA, Jiří K. Kroupa - STÁRKOVÁ, Jana (eds.): Die Wiener Tschechen 1945-2005 = Vídeňští Češi 1945-1989 : Zur Geschichte einer Volksgruppe = K dějinám národnostní menšiny. Band = Svazek 1, Praha : KLP - Koniasch Latin Press pro České kulturněhistorické centrum ve Vídni ; Wien : Kulturní klub Čechů a Slováků v Rakousku, 2006.První svazek dvojjazyčného německo-českého sborníku.

HAVLÍČKOVÁ, Margita: O stavění mostů. Divadlo Brett vyzývá:
Vstupte. Divadelní noviny, roč.7, č.12, 9.6.1998, s.9, 1 fot.

HAVLÍČKOVÁ, Margita: Romantické Noci v Theatre Brett. Divadelní
noviny, roč.4, č.10, 16.5.1995, s.8. Recenze.

KAVÍN, Ludvík - BRETTSCHNEIDEROVÁ, Nika - ZBOŘILOVÁ , Zlata
(rozmlouvala): Zapomenutý vězeň v Československu. Scéna,roč.15,
č.9, 2.5.1990, s.15, 1 fot. Rozhovor o jejich společném vídeňském Divadle Brett. N.Brettscheiderová bude účinkovat v monodramatu Jaroslava Gillara Zapomenutý vězeň (adaptace novely L. Andrejeva).

LION, Jindřich: Nika Brettschneiderová uvádí ve svém divale ve
Vídni hry českých, německy píšících autorů. Lidové noviny,
roč.10, č.299, 22.12.1997, s.13, 1 fot.

ZÁVODSKÝ, Vít: Pohled do \"Theater Brett\". Amatérská scéna 1991, roč.28, č.12, s.18-19
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':