Databáze českého amatérského divadla
Soubory: Ochotníci / Místní osvětová komise, činohra i loutky, dospělí i děti
Související Geografické celky
Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1918
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1939
Působení: 192x, 193x
Kolem 1918–1920 se zde hrálo první ochotnické představení
na jevišti vypůjčeném od hasičů z Plání.
Hrála se veselohra Františka X. Svobody Poslední muž a je uváděno, že někteří starší občané viděli divadlo vůbec poprvé.
Představení mělo velký úspěch, a tak byla záhy nacvičena další hra – Emile Erckmann, Alexandre Chatrian: Polský žid.
1923 byl zřízen Divadelní odbor Místní osvětové komise,
který našel zázemí v budově školy (postavena 1920). V rezervní učebně bylo zřízeno stálé jeviště, osvětlené petrolejovými lampami a později acetylenovým osvětlením z přenosného vyvíječe plynu.
Divadlo zde hráli dospělí i děti.
Divadlo v Lomničce je těsně spjato s místním učitelem Pavlem Holcem, který se ochotnické činnosti věnoval jako poradce a kritik i v osvětových komisích okresu Kralovice a později Plasy a Plzeň-sever až do 1940. V Lomničce působil především jako režisér a rovněž pro hry připravoval scény.
K aktivním členům souboru patřil také Václav Beránek, který zde působil do roku 1929.
Ochotnické divadlo se zde ujalo a byly uváděny 3–4 premiéry do roka.
Z repertoáru:
1930 – M. E. Selfby (Antonín Fencl): Kvítek prérie, Rudoška Inonoši (hra z amerického života v indiánské rezervaci); Růžena Jesenská: Je veliká láska na světě; Olga Scheinpflugová: Láska není všechno;
1931 – Oscar Wilde: Vějíř lady Windermerové;
1935 – Karel Balák: Případ flašinetáře Bezkočky, režie a scéna Pavel Holec; Tyranství slz (pohostinsky účinkovali i ochotníci z okolí a A. Kadlecová z Prahy); Maurice Maeterlinck: Stilmondský starosta.
1937 Divadelní odbor Místní osvětové komise Lomnička byl v seznamu členských souborů ÚMDOČ.
1937 a 1938 za MOK Lomnička kandidoval do II. Tylova okrsku ÚMDOČ v Plzni řídící učitel Pavel Holec, člen okrskového výboru.
1939 – Vladimír Müller: Rybnikář Kuba; Ladislav Stroupežnický: Mikuláš Dačický z Heslova; Olga Scheinpflugová: Pan Grünfeld a strašidla.
----------------
Po 1945, po válce, obnovili místní ochotníci činnost.
Bibliografie:
HOLEC, Pavel: O jeho práci: Ve službách Thalie II, s. 76.
HOLEC, Pavel: Počátky ochotnických divadel v našem kraji. Vlastivědný sborník Rakovnicka s Křivoklátskem a Kralovicka s Manětínskem 1932, s. 75–76. M Mariánská Týnice.
HOLEC, Pavel: Počátky divadelní činnosti na Kralovicku po světové válce. Vlastivědný sborník Rakovnicka s Křivoklátskem a Kralovicka s Manětínskem, 1936, s. 77. M Mariánská Týnice.
HUDEČEK, Josef – TALÍK, Václav – BARTUŠKA-MICHALOV, K.: VE SLUŽBÁCH Thalie II. Soubor dokladových statí. Liberec, V. Talík a ÚMDOČ 1946, 368 s.
Ochotníci v Lomničce. 60 let ochotnického divadla v Lomničce. Rozvoj, 17, 1987, 29. 10., č. 43, s. 3.
OSM a půl století v plaské kotlině. Kapitola Divadlo ve škole. Plasy 1997.
SVOBODOVÁ, Alena: Soubor informací o amatérském divadle v okrese Plzeň-sever. Rkp. pro MČAD 1998, 20 s. Viz Místa/Okresy/Plzeň-sever/Texty.
VODRÁŽKOVÁ, Lada: Ochotnická činnost na Plzeňsku se zaměřením na oblast Dolnobělska, Kralovicka, Manětínska a Plaska. Diplomová práce FF UK v Praze 1995.
ZPRÁVA o činnosti ÚMDOČ za rok 1937. Seznam spolků a odborů sdružených v ÚMDOČ, s. 73.
České divadlo 1939, č. 4, s. 36.
Archivy:
Plasy, Státní okresní archiv Plzeň-sever:
OkÚ kult.: Programy 3 divadelních představení.
Mapa působení souboru - Ochotníci / Místní osvětová komise, činohra i loutky, dospělí i děti
Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná. Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.