Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Hasiči

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1946
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 196x
Působení: 194x, 195x, 196x
1946 založen Dkr SDH, k zakladatelům patřili novousedlíci K. Bláha, který měl za sebou minuilost kočovného herce a režiséra a ujal se režie, J. Hromeček také, navíc ovládal maskérské řemeslo, Z Grovka, J. Pláňava, Božena Vilímcová (1912-2007), která přišla s manželem (řeznický tovaryš, ona prodavačka) z Tovačova a hrála ochotnické divadlo od mládí v rodných Čechovicích na Hané.

1951 zakladatelská skupina sehrála Prodanou nevěstu, nikoli operu, ale hru z ní vycházející, kterou napsal a režíroval Karel Bláha. Z Growka v ní hrál Kecala, hrála v ní i B. Vilímcová. Hrálo se 3x v obci v přírodě vedle hospody a dále v Rýžovišti nebo v Dětřichově. Tehdejšími osvětovými pracovníky hra nebyla dobře přijata a K. Bláha dostal pokyn co nejrychleji ji stáhnout.
Z dalších uvedených her např. Pasekáři, Psohlavci a další hry, "kdy lidé stáli pod okny hospoda, protože uvnitř už bylo plno" . (J. Chytil)

Soubor mnoho let usiloval o zakoupení opony, prostředky shromažďoval pomocí sbírek a briogád. (J. Chytil)


Od 1960 hráli v Družstevním klubu JZD, Lucerna,
1961 Kořeny ve větru.
Bibliografie:
CEPEK, Josef: Informace pro MČAD: Místopis okresu. Rkp. 1999. PC ART.

CHYTIL, Jaroslav: Poslední opona lomnické ochotnice. Bruntálský a krnovský deník 15. 11. 2007, č. 267, s. 7. (Výstřižek zaslal J. Cepek, M Bruntál, prosinec 2007.) kART.

Vpřed 1960, č. 45, 50; 1961, č. 44; 1962, č. 18.

Související Organizace

Mapa působení souboru - Hasiči

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':