Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Dělnická scéna / Zábavní kroužek soc. dem, / KSČ / FDělnická tělocvičná jednota / JPT / Klub dělnických cyklistů

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1919
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1946
Působení: 191x, 192x, 193x, 194x
Zábavní kroužek sociálně demokratické strany
1919 uvedl divadelní představení Noční manévry, 28. října recitační a zpěvní večírek a 2. listopadu 1919 drama D. Halla – Klatovský: Protekce.

1921 přešel soubor pod zábavní odbor KSČ, jehož předsedou byl Vincenc Mikeš a jednatelem František Tichý. Divadelní představení se často hrála pod hlavičkou Federované Dělnické tělocvičné jednoty (FDTJ) a Jednoty proletářské tělovýchovy (JPT) a několikrát také jménem Klubu dělnických cyklistů.
V 1. polovině 20. let 20. století soubor uváděl hlavně veselohry, např. Šípy Amorovy, Krásná Lída od Fastra apod., celkem výjimečně hry se sociální tématikou, např. Hans José Rehfish: Žaluji, Socializace a jiné.
Ve 2. polovině 20. let nejen veselohry a frašky, např. Švejk má dvojčata, Ženy světem vládnou, K. Piskoř: Tulácká dobrodružství aj., ale i hry společensko-politické, např. A. H. Řehoř: Drama otroků či Plavci na Volze.

1931-1939 Dělnická scéna, samostatný spolek, člen SDDOČ.
V čele souboru stáli František Tichý, František Macháček, Vojtěch Trbůšek, Vincenc Mikeš, Josef Králík. Spolek zanikl počátkem okupace. Za dobu své činnosti sehrál nejméně 40 divadelních titulů. Jednalo se jak o žánr veseloherní, tak i o žánr sociálně dramatický. Převládal však žánr dramatický.
Ve 30. letech 20. století hry se sociální tematikou Kavárna na Hlavní třídě (podle sociálního románu Gézy Včeličky), politicky zaměřenou Baku hoří Františka Němce, nebo proticírkevně orientovanou hru Z noci na den. V repertoáru nechyběly ani veselohry a hry se zpěvy, např. Není v mlýně nad legraci, Karel Fořt: Já jsem malý mysliveček - veselohra se zpěvy, Každý snad má něco rád apod.; a operety, např. Jára Kohout: Lojzička , Jiří Balda a Jára Kohout: Nezapomeň, J. Jankovec: Děvčátko na roztrhání ad.
Dělnická scéna hrávala v sále Pivovaru, v Okresním domě, v sále sokolovny a orlovny. Režiséry souboru byli Vincenc Koutský, František Macháček, Josef Králík, Vincenc Mikeš. Při nácviku zpěvu a hudebních čísel pomáhali Adolf Pospíšil, Antonín Šklubálek, Alois Hroz a Augustin Vožda.

1945 v říjnu byla činnost Dělnické scény obnovena . Předsedou byl zvolen J. Králík, jednatelem František Kafka. Režiséry se stali V. Mikeš a J. Koutný.
Od roku 1946 pokračoval soubor ve spolku divadelních ochotníků Bratrství, později v Hanácké scéně.
Bibliografie:
MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s. 366.

ŘEZÁČ, František: Tradice ochotnického divadla v Kojetíně. (Šedesát let Hanácké scény Kojetín.) In: SILNÁ, Ingrid a kol.: Amatérské divadlo na Tovačovsku. Město Tovačov, spol. Tovačovský zámek 2010, s. 171-173.

VOŽDA, Gustav: Revoluční Kojetín 1921–1945. Přerov, 1966, s. 32–35.

Související Organizace

Mapa působení souboru - Dělnická scéna / Zábavní kroužek soc. dem, / KSČ / FDělnická tělocvičná jednota / JPT / Klub dělnických cyklistů

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':