Databáze českého amatérského divadla

Soubory: NJ

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1910
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1914
Působení: 191x
Místní odbor Národní jednoty pro jihovýchodní Moravu se ujal péče o kulturní povznesení občanů po spolku Říman.
Postupně nabyl pokrokářského protináboženského charakteru.
1910 první uvedl Šamberkovu hru Rodinná vojna, režii učitele Eduarda Rašky, kdy hudbu zajistili učitelé Tomáš Smítal (flétna), R. Slouka, Alois Kubín, Eduard Raška, Josef Stejskal a 3 další hudebníci; poté hru téhož autora Karel Havlíček Borovský, která "nebyla v některých místech obecenstvem pochopena". Šlo především o odpor katolíků, kteří založili Katolickou omladinu, a snažili se NJ vytěsnit.


1911 Juliiny vdavky, režie Raška, hudba učitelé Tomáš Smítal (flétna), R. Slouka, Alois Kubín, Eduard Raška, Josef Stejskal; v témže roce A. a V. Mrštíkové: Maryša.

1912 - 13.10. - veselohra Kosové, 19.11. - Z českých mlýnů, 17.12.- Bujná krev,

1913 - 10.3. - Ach, ta láska!, 21.4. - Vojnarka, 22.12. - Na rodné hroudě", 29.12. - Blázinec v I. poschodí a Lapený Samsonek.

1914 světová válka spolkovou činnost zmrazila.
Bibliografie:
PIŠTĚLÁK, Josef: Ochotnické divadlo v Kladkách (Konicko). In: Lidová kultura na Hané. Sborník příspěvků ze IV. odborné konference 1995. Olomouc, Vlastivědné muzeum a Vlastivědná společnost muzejní 1996, s. 62-65. kART.

Zdroj: http://spolky.profitux.cz/k/kladky/kladky2.html - 110815

Související Organizace

Mapa působení souboru - NJ

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':