Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Rampa

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1941
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 194x
Působení: 194x
1941 v březnu se ustavila Rampa, spolek pro divadlo, literaturu, hudbu a výtvarné umění. Spolek vznikl z několika jiných neorganizovaných /Sdružení mladých umělců, Menší scéna/. Původně měl odbor dramatický, literární a hudební, v roce 1942 přibyl odbor výtvarný a 1943 odbor mladé architektury a loutkového divadla.
Sdružovali se tu zájemci všech povolání, kteří hledali hodnotnější smysl života. V divadle se prosadila snaha o oproštění od jevištního naturalismu a bezduché konvezačnosti, o podnícení divákovy fantazie. Výtvarný odbor sdružoval umělce, kteří hledali větší citovou hloubku a intimní krásu věcí.
1941-1943 bylo sehráno 15 her, večer uměleckého tance a 14 literárních večerů.
1942 byla vzorovou ukázkou programu souboru Pletkova a Jeřábkova adaptace středověké francouzské frašky Pan Petr Pleticha.
1942 získal divadelní soubor v soutěži Želenského okrsku ÚMDOČ 1.cenu za Jakož i my odpouštíme (Drda), režie Hrazdil.
V literárních večerech zazněly mj. verše začínajících brněnských básníků, např. mladého Ivana Blatného.
Veškerou činnost Rampa provozovala v místnostech Českého čtenářského spolku v Besedním domě. Měla 120 členů, divadelní soubor 35 činných členů.

V čele spisovatelé JUDr. Jul. Jeřábek, Václav Pletka, hudební skladatel M. Harašta a architekt M. Hrazdil.
Bibliografie:
SRBA, Bořivoj: České ochotnické divadelní hnutí v letech německé okupace a druhé světové války. In: Cesty českého amatérského divadla. Vývojové tendence. Praha, IPOS-ARTAMA 1998, s.167-168.

VE SLUŽBÁCH Thalie II. České divadlo ochotnické. Soubor dokladových statí. Liberec, V. Talík za spolupráce ÚMDOČ 1946, s. 168.

VE SLUŽBÁCH Thalie II. České divadlo ochotnické. Soubor dokladových statí. Liberec, V. Talík za spolupráce ÚMDOČ 1946, s. 167.

Související Obrázky

Brno, Rampa, Jakož i my odpouštíme - plakát, 1942


Mapa působení souboru - Rampa

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Brno, Rampa, Jakož i my odpouštíme - plakát, 1942