Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Sokol

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1920
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 194x
Působení: 192x, 193x, 194x
1897 školní divadlo připravili s dětmi učitelé Březina a Hraba.
1920 první představení Dramatického odboru Sokola.
1921 mj. 4 představení při veřejných cvičeních.
1922 mj. Tatíčkovi to nejkrásnější.
192x režiséři J. Kosina a Fr. Matoušek. Oblíbení autoři R. Branald, R. Havelka i místní Veselý-Rožďalovský (autor her a románů tzv. červené knihovny). DrO hrál U Kosinů,
1929 mj. Maryša, Praha – Brno nasedat (R. Branald), každoročně téměř pravidelně opereta, náročnější drama, veselohra, hra se zpěvy,
1929 např. Krajánek Holandr jde na vandr, Její pastorkyňa,To neznáte Hadimršku, Újezdské kasárny. Od 1930 v nové sokolovně též silvestrovské večery. Od 1930 výtěžek všech představení na fond sokolovny, DrO hrál ve 2 skupinách, zvýšená frekvence her kvůli splácení stavby sokolovny.
193x (v 30. letech) v odboru působil jako dramaturg a režisér Ant. Chaloupka.
1930 mj. Od poroby ke svobodě (Fr. Buchlák) na oslavu narozenin TGM, před představením živý obraz Hold prezidentovi, opereta Tulák (V. Hynek), o přestávkách hrávala hudební skupina, ved. řídící uč. K. Tomášek (před ním J. Palla), Ondráš (A. Opěla) zah. tradici her v zámecké oboře.
1931 první šibřinky se scénou Na staročeské pouti, pak ještě 10x. Pro děti Hastrman a Kašpárek mezi Indiány. Vstupenky, prodávané v Kosinově či Strnadově obchodě, vždy předem vyprodány.
1934 událostí Vojnarka, Radúz a Mahulena (společně s DS Tyl), Hoši z první linie k 25. výročí spolku Havlíček (zal. 1904, neměl DS, podílel se na podpoře a organizaci kulturního života včetně ODi), Pasekáři.
Do 1939 DrO Sokola aktivnější než Tyl, poté zakázána kulturní činnost, 1941 zákaz Sokola, 2 členové zahynuli v koncentračním táboře, většina členů do DS Tyl.
1946 DS Sokol obnoven, záhy se rozpadl, členové odjeli osidlovat pohraničí, zbývající se věnovali LD.
1958 pod hlavičkou Sokola Každý má něco (F. H. Argus), režie J. Kosina, účast v soutěži.
Bibliografie:
KOLODĚJE. Ochotnické divadlo 1958, č. 4, s. 91.

KREJČÍKOVÁ, Eliška: Ochotnické divadlo v Kolodějích. IN: Kapitoly z dějin Koloděl. Red. Jan Vinař, Praha, El Consult 2000, s. 192-215.

Související Organizace

Související Obrázky

Účinkující ve hře Tatíčkovi to nejkrásnější.


Mapa působení souboru - Sokol

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Účinkující ve hře Tatíčkovi to nejkrásnější.