Databáze českého amatérského divadla

Soubory: VŠPg

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1952
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 195x
Působení: 195x
Vysoká škola pedagogická, DrS (PF UK)

1952-1956 DrS PF UK,
od 1953 jako Dramatický soubor VŠP, v ul. Rettigové, vedoucí Alois Nosek (později režisér ČTv) a Ladislav Smoljak, sdružoval studenty všech oborů.
V 1. sezoně v režii A. Noska (student DAMU, později r. ČT) Hrátky s čertem (Drda), Ženitba (Gogol). Figarova svatba (Beaumarchais), režie Milan Lukeš (student div. vědy DAMU, později překladatel, prof. FF UK).
Od školního roku 1953/54 se DrS výrazně rozšířil o studenty nově vzniklé VŠP, několik insc. a hudebně-literárních pořadů, estrád, časté zájezdy též mimo Prahu.
Režiséři Lad. Smoljak, Rud. Faltejsek, Jiří Švec, např. Zdravý nemocný (Molière), Lhář (Goldoni), Komedie plná omylů (Shakespeare), Čarokrásná ševcová (Lorca), Zvíkovský rarášek a Paní mincmistrová (Stroupežnický), Ženský boj (Klicpera).
Často hráli v Divadle Koruna na Vinohradech.
Přední členové DrS pak v div. aktivitě úspěšně pokračovali jako pedagogové v amatérských souborech, i jako profes. divadelníci (např. Lad. Smoljak v Brandýse n. L., poté s dalšími členy - M. Čepelka, Zd. Svěrák - v Div. Járy Cimrmanna; V. Hejhalová v Kroměříži - h. DS, ved. LS SPgŠ, spolupracovnice při MČAD; stejně jako Rud. Faltejsek v Třebechovicích a na Královéhradecku; Jana a Bedřich Kaněrovi v Břeclavi - viz).
Činnost 1956 odchodem výrazných osobností do praxe zanikla.
Bibliografie:
KANĚROVÁ, Jana, ŠVEC, Jiří: Informace pro MČAD. Rkp. 2002. kART.
Archivy:
SA Jana Kaněrová.

Související Obrázky

DrS VŠPg, Shakespeare: Komedie plná omylů,  1954
Praha-Nové Město, VŠPg, Lhář 1954


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
DrS VŠPg, Shakespeare: Komedie plná omylů,  1954
Praha-Nové Město, VŠPg, Lhář 1954