Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Mikrodivadlo

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1963
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 196x
Působení: 196x
1963 v říjnu vzniklo po neúspěšných pokusech souborů SAKO a MYM 61 z těchto a dalších zaniklých scén v Hradci Králové Mikrodivadlo. Zřizovatel Kulturní dům ROH Hradec Králové, vedoucí Marcel Winter. Ve stejné době se objevila další divadélka a bigbeatové skupiny, které s Mikrodivadlem spolupracovaly (Batole, Tamp, Nedivadlo K. K. apod). Vedle vlastních textů uváděny také večery poezie i současná česká dramata.
Mikrodivadlo zahájilo úspěšným poetickým kabaretem Světlomet aneb Poslouchat zakázáno, autoři M. Winter a P. Šidivec. Kolem souboru se soustředili mladí autoři, básníci, skladatelé, herci. Hrál každé pondělí společně s bigbeatovou skupinou Batole.
1964 „cirkus z poezie M. Macourka“ Člověk by nevěřil svým očím, režie J. Henke. Další verze doplněna písničkami, pantomimou a filmovými dotáčkami. Dále Pozor, zlý člověk (M. Winter,) - čistě nepoetická utopie z příštího století.
1965 přešlo k novému zřizovateli - zakotvilo v odborném učilišti ZVÚ, Rak a ti druzí (V. Bárta, uváděno i pod názvem Texty), převzato z repertoáru pražského Inklema. Též původní dramatická novinka Dvanáct (P. Kohout).
Osobností souboru Josef Henke (1933), režisér Českého rozhlasu, scénárista, teoretik umění.
Bibliografie:
VODIČKA, Libor: Hnutí divadel MJF - amatérských i profesionálních - v letech 1959-1968 (mimo území města Prahy). Seminární práce. Brno, FF MU 1996, s. 49.

PÓDIA z krabičky. Nesoustavné nahlédnutí do historie malých neprofesionálních scén 60. let 20. století. Praha, NIPOS 2005.

Amatérská scéna 1964, č. 7, s. 23; č. 9, 2. s. obálky; 1965, č. 1, s. 13; č. 2, s. 23.

Mapa působení souboru - Mikrodivadlo

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':