Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Kruh

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1959
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1967
Působení: 195x, 196x
1959 Malá scéna Kruh, původně Kruh přátel Divadla Na zábradlí na Střední hotelové škole.
Zde Divadlo hudby, večery poezie, pásma, kabarety, naučné pořady. Vlastní texty, spolupráce s autory.
Moderní mladý repertoár, na němž se podílela řada budoucích osobností kulturního a veřejného života.

1959, založen Kruh přátel Divadla Na Zábradlí, 1960 zahájil jako Kruh - Malá scéna při Kulturním a společenském středisku Mariánské Lázně. Působil do 1967(?). Mezi zakladateli mj. Ladislav Hora (původně metodik KaSSu Mariánské Lázně, později ředitel Městské knihovny, po přestěhování do Prahy se stal odborným asistentem na katedře teorie kultury FFUK, kde působil až do své smrti v roce 1995), vedoucí souboru, režisér a autor původních písniček a scének Kruhu.
Nejprve besedy v sochařském ateliéru. První divadlo poezie pásmo z díla Paula Eluarda Poezie nakažlivá, poté pásma z poezie M. Holuba, L. Aškenazyho a text-aappealy J. R. Picka ad. 1963 kabaret A přece se točí, pásmo americké poezie nazvané Tam dole u řeky. 1964 satira Oči k vidění. koncem roku 1964 poetický pořad Závěť dokonalého dědečka aneb Slepice orel, sestavený z prací autorů známých i začínajících (Mikedži Cuboi, M. Holub, M. Macourek, L. Matějková, J. Tichý). Rozmanitá činnost: divadlo hudby, večery poezie, kabarety, naučné pořady, koncerty, filmové projekce a výstavy (např. Zrzavý, Špála, Bidlo, Tichý…).
Osobnosti: Jiří Datel Novotný (herec, režisér a dokumentarista, který byl 28 let členem divadla Semafor), Zdeněk Maryška (herec, nyní pražské Divadlo Na Fidlovačce), Ludmila Seefried Matějková (sochařka žijící v Německu), František Hromada (režisér, dříve též ředitel divadla v Chebu) Vladimír Suchánek (grafik, předseda sdružení Hollar, který pro Kruh tvořil první programy a plakáty). O divadélku Kruh (a několika dalších divadlech MJF) v roce 1964 natočil režisér Rudolf Krejčík filmový dokument Generace bez pomníku.
Bibliografie:
PÓDIA z krabičky. Nesoustavné nahlédnutí do historie malých neprofesionálních scén 60. let 20. století. Praha, NIPOS 2005, s. 160-161.

SLAVÍČEK, Jiří: Amatérské múzy v lázních. AS 1965, č. 6, s. 22. 3x foto.

VODIČKA, Libor: Hnutí divadel MJF - amatérských i profesionálních - v letech 1959-1968 /mimo území města Prahy/. Seminární práce. Brno, FF MU 1996, s. 48.

Amatérská scéna 1964, č. 1, s. 1; 1965, č. 1, s. 18; 1965, č. 3, s. 20 foto.

Zdroj informací Jiří Datel Novotný, zprac. O. Suchý.
Archivy:
Archiv J. D. Novotného a O. Suchého.
Zdroj informací Jiří Datel Novotný, zprac. O. Suchý.

Mapa působení souboru - Kruh

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':