Databáze českého amatérského divadla
Soubory: Volné sdružení divadelních ochotníků
Související Geografické celky
Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1923
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1928
Působení: 192x
Volné sdružení divadelních ochotníků
1923-1928 působilo v Butovicích seskupení mladých příslušníků české menšiny v dělnické kolonii, které na Okresním úřadě v Novém Jičíně nebylo oficiálně registrováno. Žádosti o povolení uspořádat představení podepisoval režisér. Hrávalo se v Závodním hotelu (čp. 333) jen příležitostně. Protože tamější sál byl pronajímán různým korporacím, divadelní zkoušky se odbývaly většinou ve třídách české školy v kolonii (čp. 364).
Divadelní představení se proto mohla konat jen v sobotu a jeviště v noci muselo být odklizeno, aby příští den v neděli mohl sál sloužit pro představení kina.
Hráli jednoaktovky a kratší scénky.
Sdružení hrávalo většinou při různých příležitostech jednoaktovky, dramatické výstupy a kuplety se zpěvy, především v rámci zábav pořádaných jinými organizacemi.
1926 - 13. 6. - uvedeno historické drama J. J. Kolára: Pražský Žid režiséra Rafaela Kašky, jediné písemně doložené divadelní představení sdružení se uskutečnilo v Závodním hotelu v předvečer otevření nové české menšinové školy ve staré kolonii. Dnes škola ul. Tovární čp. 386.
Bibliografie:
MACEK, Stanislav: 120 let ochotnického divadla ve Studénce. Studénka, MěKS 2006, 63 s. Rkp. viz Místa/Butovice/Texty
MACEK, Stanislav: České ochotnické divadlo v Butovicích (1. část), Vlastivědný čas. Poodří 2011, č. 1 (zprostředkoval red. R. Jarošek).
MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s. 123.
Poznámka:
K oponě:
"Pamětníci vzpomínali na Silvestry, kdy se na společném programu podílely obě národnosti. Divadelní jednoaktovky a zpěvné kuplety se střídaly jednou německy, podruhé česky. Rovněž hudební soubor byl složen z hudebníků obou národností. Při tom byla vzpomenuta i historie „české opony“, která dobře charakterizuje tehdejší poměry a problémy, s nimiž se museli potýkat divadelní ochotníci a které jsou dnes již těžko pochopitelné.
Dle vyprávění čeští vagonoví malíři písma malovali pro divadla kulisy, a tak i v r. 1919 namalovali samostatnou oponu, která bývala při českých představeních zavěšována před stávající tmavočervenou oponu. Na jedné polovině opony byla zobrazena dívka jako symbol svobody a radosti a na druhé polovině byly postavy blahobytných kapitalistů se zlatými prsteny a měšci peněz. V následujících dvou letech byla údajně majitelům Vagonky a jejich úředníkům „trnem v oku“, a proto byla nakonec přemalována. V jakém rozsahu se tak stalo a jaký byl další osud opony již pamětníci neuvedli – jen to, že se uplatňovala až do r. 1929, kdy bylo pořízeno nové jeviště. Tato „oponová vzpomínka“ prokazuje sice určitou existenci divadelní činnosti v budově Závodního hotelu v těchto letech, avšak podrobně konkrétně nespecifikovanou, a tak jsou údaje z této doby velmi kusé."
(Macek: Butovice, 2. část)
Mapa působení souboru - Volné sdružení divadelních ochotníků
Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná. Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.