Databáze českého amatérského divadla
Soubory: Karel Havlíček Borovský
Související Geografické celky
Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1921
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1951
Působení: 192x, 193x, 194x, 195x
1921 – Založen Ochotnický divadelní odbor Církve československé husitské (CČSH) Karel Havlíček Borovský v Březových Horách.
1921 – První představení Psohlavci a inscenace hry učitele a spisovatele Václava Lemberka Pro víru sehráli ochotníci v sále hostince Emanuela Soukupa na Rozsypalce v Mariánské ulici. Hostinec byl záhy přejmenován na hostinec u Jiřího z Poděbrad. Divadelní odbor K.H. Borovský zde měl domovskou scénu až do ukončení své činnosti. Ochotničtí nadšenci z dramatického odboru ve spolupráci s Jednotou mládeže CČSH zde odehráli desítky divadelních představení. Pořádány byly též hudební nebo vzpomínkové večery, akademie, mikulášské, kabaretní představení nebo tzv. maškarní reje.
1923 – Důležitý posun v divadelním životě církevních ochotníků se udál v roce 1923, kdy bylo do divadelního sálu pořízeno jeviště a vyrobeny kulisy. Iniciátorem se stal horník z Podlesí Bohumil Futro.
1924 – Uspořádal dramatický odbor svůj první divadelní ples. V tomtéž roce se jeho členům dostalo poděkování přímo od prezidentské kanceláře, která tak reagovala na zaslání blahopřejného dopisu ochotníků k prezidentovým narozeninám, k němuž byla připojena jednoaktovka M. Hlaváčové Páně profesorův významný den.
1924 – Divadelní odbor nově vedl Antonín Jeník, jenž stál v čele čtrnáctičlenného výboru. Ke konci roku 1924 se podařilo pro církevní ochotníky zakoupit za 7 500 Kč pianino. Představení a akce se konaly několikrát do roka. Snaha rady starších ale směřovala k větší pravidelnosti, nejlépe k pořádání nejméně jedné události měsíčně.
1925 – V průběhu října a listopadu odehrálo divadelní představení, uspořádán byl Fibichův melodram a společenský večer.
1926 – Hra se zpěvy v přírodě Tulácká krev (div. odbor přispěl z výtěžku z představení 200 Kč na pořízení pomníku padlým občanům Březových Hor).
1927 – Hru Čeňka Habarta Tajemný dub odehrál divadelní dorost na domácí scéně v Březových Horách a poté také v Obecnici a Bohutíně.
1930 – Bohumil Futro na schůzi rady starších oznámil jubilejní 50. odehrané divadelní vystoupení. Až do slavnostního otevření sboru Mistra Jakoubka ze Stříbra odváděl Havlíček většinu výtěžku z divadelních představení ve prospěch stavby vlastního kostela.
1933, 1934 – Na některých představeních participoval soubor Havlíček se sokolskými ochotníky, jako tomu bylo například v Bohutíně při uvedení hry Pan učitel (1933). Oslavu 84. narozenin T. G. Masaryka v Dominikálních Pasekách 18. března 1934 zase dramatický odbor uspořádal s místní Dělnickou tělovýchovnou jednotou.
1936 – Zvláštní představení Havlíček odehrál v předvečer slavnostního otevření sboru Mistra Jakoubka ze Stříbra 24. října 1936, kdy uvedl hru Probuzení zachycující počátky CČSH.
1939–1945 – I za nacistické okupace se dařilo divadelní provoz držet při životě. Během válečných let místo jednatele dramatického odboru zastával katecheta a pomocný duchovní Jiří Vítek, kterého v roce 1944 ve funkci vystřídala Božena Ciprýnová. Intenzita činnosti dramatického odboru během jednotlivých válečných let kolísala. V letech 1939–1941 nazkoušeli členové dramatického odboru čtyři divadelní hry: Lucifer aneb zázračný elixír (1939), Lidé na kře (1940), Přátelský večer (1940), Vina (1941) a připravili večer zpěvů a hudby, při němž pod taktovkou Josefa Švancara účinkoval smíšený a ženský sbor CČSH společně s orchestrem ochotníků.
1942 – Posílil řady dramatického odboru Ing. Josef Ouzký s manželkou, čímž jeho činnost ožila. Počet odehraných divadelních představení jak na domácí scéně u Jiřího z Poděbrad, tak na venkovských jevištích – například v sále hostince B. Vaňka v Bohutíně, kde bylo představeno Stroupežnického drama Václav Hrobčický z Hrobčic – začal narůstat. Uspořádány byly rovněž dva koncerty.
1943 – Opereta V trojském zámečku a veselohra Puma a Herakles. Pořádán byl také kabaret, sál byl jinak propůjčován různým divadelním společnostem.
1944 – František Rydval: Sladké království.
1945 – Představení her Zlatá lucerna víly Slovanky a František Rydval: Vánoční pošta v režii Jana Futra. Byla provedena nezbytná oprava poškozeného jeviště. Za obnovou církevního divadla stály zejména dvě osobnosti: duchovní Jiří Vítek a občasný režisér dramatického odboru Jan Futro.
1947 – Další oživení dramatického odboru Karel Havlíček Borovský nastalo až v roce 1947 s příchodem nového faráře Františka Božovského a jeho manželky Věry. Havlíček sehrál 7. prosince 1947 hru Vodníkova Bělička v režii Věry Božovské,
1948 – Dramatický odbor nacvičil dvě představení, obě na vlastním jevišti v restauraci u Jiřího z Poděbrad.
1949 – Sehráli tři představení: Sněhurku a Mikuláše v Kašpárkově v režii Věry Božovské a Žižkův večer pod vedením sestry Kamenické.
1950 – Uvedeno jen jedno představení Hluboké kořeny. Existence dramatického odboru na spolkové bázi se neodvratně blížila ke svému konci. K němu přispělo též zrušení restaurace u Jiřího z Poděbrad. Jeviště muselo být odvezeno a uskladněno ve farních domech, pianino ve farní kanceláři v Prokopské ulici.
1951 – Rada starších byla nucena zabývat se odprodejem jeviště, dokonce uvažovala o rozstříhání divadelní opony a jejím využití pro pokrytí kostelních lavic. Do prachu se začala halit třicet let budovaná divadelní knihovna, pro kterou se díky násilnému přerušení ochotnického nadšení pro divadlo nenašlo využití.
Bibliografie:
JAVORIN, Alfréd: Divadla a divadelní sály v českých krajích. Praha, Díl II. Sály, s. 55.
JINDRA, Martin: Příbramská náboženská obec Církve československé (husitské) v době nacistické okupace. Sborník Podbrdsko, roč. XXII/2015, s. 91–111.
JINDRA, Martin: Zapomenutá historie dramatického odboru Karel Havlíček Borovský. Český zápas, 2021, č. 7, s. 8–9. (Viz příloha.)
MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s. 118.
VELEMANOVÁ, Věra: Ochotnické divadlo na Příbramsku. Podbrdsko, č. 6. Příbram, OkÚ, SOkA, OM 1999, s. 51-90. kART.
Mapa působení souboru - Karel Havlíček Borovský
Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná. Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.