Databáze českého amatérského divadla
Soubory: Orel / Katolická národní jednota, Dramatický odbor
Související Geografické celky
Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1897
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1950
Působení: 189x, 190x, 191x, 192x, 193x, 194x, 195x
1897 založena Katolická národní jednota, především z podnětu místního prvoděkana, Dp. Jana Saidla, kaplan J. Minařík byl jmenován knihovníkem.
1898 uvedena první divadelní hra Čarovná noc, sehrána v Libranticích, poté Josef Kajetán Tyl: Jiříkovo vidění.
1902 založila Katolická národní jednota dramatický odbor, do něhož přestoupilo několik zkušených ochotníků z Jednoty divadelních ochotníku Tyl. Činnost dvou divadelních souborů v Černilově - Černilov v té době měl cca 2 000 obyvatel a jejich počet se s přifařenými obcemi ještě znásobil - nemohla být na závadu vzhledem k vzrůstajícímu zájmu o divadlo.
Dramatický odbor Katolické národní jednoty si vytkl za úkol neuvádět hry s volnomyšlenkářskými a protináboženskými tendencemi. Nevyhýbal se hrám českých významných autorů, např. Josef Kajetán Tyl, Josef Štolba, František Adolf Šubert, Alois Jirásek. Se zálibou se věnoval i hrám se zpěvy, k čemuž měl dobré podmínky, neboť měl ve svých řadách několik hudebníku a hlavně školených zpěváků z kostelního sboru a znamenitého sbormistra a dirigenta Josefa Kareše. Odbor hrál na vlastním jevišti v hostinci U Jindrů v Černilově.
1922 si soubor zřídil nové jeviště v Orlovně, v sále pro 300 diváků. Několik her soubor uvedl rovněž na zahradě děkanského úřadu.
Ke konci r. 1937 čítá soubor 19 přispívajících a 43 aktivních členů, celkem 62.
Do 1943 sehráno na 200 her.
1950 V poválečných letech dochází k řešení otázek v oblasti kulturně-osvětové a církevní. Podle vydaných směrnic se měla Katolická národní jednota zapojit do diecezní charity nebo se rozejít. Valná hromada Katolické národní jednoty, konaná 10. 12. 1950 se dohodla na své likvidaci, čímž i její dramatický odbor přestal vyvíjet další činnost.
1902 Jindřich Macoun: Cesty Boží jsou nevyzpytatelny anebo Pasačka z Lurd, Václav Leopold Moser: Na dušičky aneb Modlitba na hřbitově.
1903 Antonín Lokay: Růžová pouta, Josef Štolba: Na letním bytě.
1904 Jiřík Řecký: Studentský kousek aneb Čtyři boty a dva podpatky, Ladislav Novák: V ateliéru.
1905 František F. Šamberk: Divadelní vlak.
1907 Josef Žofka: Básník sokem, Kolda Malínský: Tatínkovy juchty, František Valoušek: Jesličky.
1908 Xaver Menhard: Vzorný vlastenec.
1910 Eliška Pešková: Furiant, Josef K. Tyl: Pražský flamendr.
1911 Josef Flekáček: Čarovná noc, Rudolf Kneisel: Ona něco ví, Ladislav Stroupežnický: Pan Měsíček obchodník, Adolf Bogner: Cikánčina pomsta.
1912 Antonín Šíma: Vesnický mučedník, Eugen Bartoš: Ideály manželství, Ladislav Stroupežnický: Vojtěch Žák, výtečník.
1913 Josef Hais Týnecký: V zápasech, Adolf Bogner: Úděl sirotka
1914 B. Morkovský: Pod tíhou kletby.
1918 sehrány tři divadelní hry, názvy se nezachovaly.
1919 Jan Maria Koubek: Viktorka aneb Černý myslivec.
1920 František Valoušek: Jesličky, Alois Jirásek: Psohlavci, Alois Jirásek: Vojnarka, Josef Brožek: Shledání na hřbitově.
1921 M. Loučenský: Potkalo ji štěstí.
1922 Bohumil Bouška: Pašeráci, Jan Machovec: Když hučely jezy.
1923 Adolf Bogner: Sirotci, Karel Horký: Srážka vlaků, pašiová hra Krásné milování, Adolf Bogner: Černé jezero.
1925 Marie Woráčková: Zlatý pás, Antonín Lokay: Brouček, Josef K. Tyl: Drahomíra a její synové, Václav Svatohor: Z růže kvítek.
1926 Teta mistra Šticha, Václav Sedláček: Ave Maria, Jan Černý: V Černé rokli, František Adolf Šubert: Jan Výrava, Ernst Benjamin Salomo Raupach: Mlynář a jeho dítě.
1927 Bohumil Bouška: Rychtářův poklad, Bedřich Smetana: Prodaná nevěsta, Jiří Balda: Nevěsta legionářova.
1928 Štěpán Jan Švec-Blanický: Převozníkův syn, Ferdinand Oliva: Pro vlajku československou, Alexandre Bisson: Bezejmenná.
1929 Josuf Hadži: Dívčí vojna, Erckmann-Chartian: Polský žid, Rudolf Šetina: Květy podzimu, Jiří Balda: Andulka šafářova, Jan Poláček: Trestanci na Špilberku aneb Revírník Anton.
1930 Eugen Bartoš: Ideály manželství, Rudolf Šetina: Květy podzimu, Karel Fořt: Kouzlo mládí, Václav Moser: Král Podskalí, Rudolf Šetina: Píseň mládí.
1931 Adolf Bogner: Cikánčina pomsta, Mirko Vrána-Trocnovský Horská láska, Rudolf Piskáček: Tulák.
1932 František Lašek-Lukovič: Osiřelo dítě, Kamil Novák a Emilian Starý: Kouzlo májové noci, Námořníkův syn.
1933 Josef Kubík: Na Vikárce - u sv. Víta (První lásky krásný sen), Emanuel Brožík: Perle panny Serafínky, František Gustav Vacek: Černí kyrysníci.
1934 Karel Fořt: Kráska ze Šumavy, O. Černoch (?): Bratři, Karla Lužanská: Jindra, Richard Branald: Muzikanti z české vesnice, Alois Čáp: Krásná paní Massabiellská.
1935 Rudolf Piskáček: Slovácká princezka, Ferdinand Oliva: Bujná krev, Emmerich Alois Hruška: Nepožádáš manželky!!!, Josef Kubík: Utíkejte!
Prajzi jdou!, Richard Branald: Dcerušky tatíka Berušky, Jaroslav Maria Veselský: Paprsky smrti, Jan Filip: Sestra Annunciáta.
1936 Hana Švehlová: V tom údolí čarokrásném, Valdemar Vyleťal: Jidáš, Karel Balák: Madlenka z kovárny, Richard Branald, hudba Adolf Branald: Vesnice zpívá, Josef Valenta: Zrádce, Karel Balák: Hanička z Podlesí.
1937 Karel Fořt: Z českých mlýnů, František Hlavatý: Městská rada na námluvách,
František Langer: Jízdní hlídka, r. Chrudoš Vašíček, uvedeno spolu s dramatickými soubory Dělnické tělovýchovné jednoty a Orla k výročí samostatnosti 28.10. 1937, Josef Liška Doudlebský: Růžová záře, r. Josef Šimera (21.11. 1937), Branislav Nušič: Pustina (25. 12. 1937).
Ke konci r. 1937 čítá soubor 19 přispívajících a 43 aktivních členů, celkem 62.
1938 Karel Balák: Románek krásné cikánky, Viktor Franěk: Hřích lesního Křikavy, Karel Balák: Zpěváci ulice, Viktor Franěk: Na Benešově gruntu.
1939 Richard Brandl: Rézinka od pěchoty, Mirko Vrána-Trocnovský: Černý vlk, Vladimír Kříž: Vítězství fořta Maruzalky.
1940 Vladimír Jirousek: U panského dvora, Jindřich Dahinter: Rajsino utrpení, Karel Balák: U naší kapličky, Richard Branald: Není v mlejně nad legraci, František Balej: Má matička chudá byla.
1941 J. Sadílek: Čechy krásné, Čechy mé, Josef Kubík: Ďáblova bařina (Má jest pomsta), Alois a Vilém Mrštíkovi: Maryša (uvedena v divadle v přírodě), Jaromír Horský: Ta naše písnička česká.
1943 Diviš, Peterková: Majdalenka.
1944 Karel Scheinpflug: Mrak.
1946 Václav Bárta: Na potoce za mlýnicí, Nauč se, synečku, hospodařit.
1947 Josef Barnáš: Lidé v bouři, Vincenc Novotný: Bouře na Blatech.
1948 Karel Fořt: Z českých mlýnů, Božena Rajská-Smolíková: Její Veličenstvo Láska, Karla Lužanská: Sojčí pero.
1949 Božena Němcová: Viktorka.
1950 Pavel Pavlík: Nikdy!
Bibliografie:
VE SLUŽBÁCH Thalie II. České divadlo ochotnické. Soubor dokladových statí. Liberec, V. Talík za spolupráce ÚMDOČ 1946, s. 182.
ZPRÁVY o činnosti Jednot čs. Orla v jednotlivých župách. Zprac. Petr Hlaváček. Archiv Ústředí Orla, Brno, 1946.
Archivy:
Hradec Králové, Státní okresní archiv:
Černilov, Tyl, Kniha jednatelská, ka 1, i. č. 3
Černilov, Tyl, Kniha plakátů a výstřižků, 1919 - 1960
Hradec Králové, Okresní úřad, povolování akcí, i. č. 139
Hradec Králové, Okresní úřad, povolování akcí, Ka 1290
Mapa působení souboru - Orel / Katolická národní jednota, Dramatický odbor
Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná. Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.