Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Beseda

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1920
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1949
Působení: 192x, 193x, 194x
1919 po vzniku Československé republiky v národním nadšení v Kohoutovicích kromě Junáka, Sokola, Katolické omladiny, hasičů a několika politických stran bylo založeno též pět divadelních souborů.

1920 - Ochotnický divadelní soubor /Beseda?/ se pak postupně vytvořil kolem bratří Gabrielů. Václav sestavil scénář, Richard složil a se svým orchestrem se postaral o doprovodnou hudbu, Vilém režíroval, Josef se postaral o scénu a hrálo se. K významným hercům patřila zejména Blažena Kocfeldová. Režírovali též A. Čoupek, Krejčí a J. Slováček. Ochotníci byli velmi oblíbení, hrávali často i mimo Kohoutovice.
Hrávalo se v zahradě hospody u Gebauerů, na pódiu vytvořeném z prken na bečkách od piva a s podomácku vyrobenými kulisami.
1926 - Karel Fořt: Z českých mlýnů, hráno u Gebauerů.
1927(?) patrně pro tento hostinec divadelní jeviště dodala firma Pepa Máca z Újezdu u Brna - objednavatelem byl A. Plšek.

1939-1945 během okupace, bylo divadlo prakticky jedinou tolerovanou zábavou, byť se nevyhnulo dohledu okupantů. Na jevišti byly zakázány lidové kroje a cenzoři "upravovali" text divadelních her.
Ve 40. letech - J. K. Tyl: Strakonický dudák.
1945/46 byl pod vedením bratří Gabrielů obnoven ochotnický divadelní spolek Beseda a začal znovu hrát. Souboru se dařilo a představení měla úspěch, častá hostování v sousedních obcích.
Významným ochotníkem byl všestranný hudebník Richard Gabriel. Se svým orchestrem doprovázel zpěvohry, které spolek Beseda nastudoval

1949 Divadelnímu souboru Besedy patřil sál s jevištěm v hostinci v Potocké 7,
1949 - Konstantin Simonov: Ruští lidé, hra, která popisovala hrdinství Sovětů za války, patřila k posledním odehraným titulům. Další hry začaly prorůstat politickou propagandou, kterou však nesnesli diváci ani samotní herci.
Tak se BESEDA rozpadla a majetek propadl Československému svazu mládeže, který změnil repertoár a nepravidelně hrával hry zejména pro děti.
Bibliografie:
DÍLNY moderních jevišť Pepa Máca. Nabídkový katalog. Újezd u Brna, vl.n., s.a., s. 55-57.

JAVORIN, Alfréd: Divadla a divadelní sály v českých krajích. Praha, Umění lidu 1949. Díl II. Sály, s. 211.

KYSELÁK, Martin: Když Kohoutovičtí hráli divadlo, web KDU-ČSL - http://kohoutovice.kdu.cz/2011/12/kdyz-kohoutovicti-hrali-divadlo/, excp. 28. 3. 2013.

Související Pojmy

Související Obrázky

Brno-Kohoutovice, OS Beseda, Strakonický dudák, hráno v zahradě u Gebauerů, 1940
Brno-Kohoutovice, OS Beseda, Z českých mlýnů, za hostincem U Gebauerů,  1926


Mapa působení souboru - Beseda

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Brno-Kohoutovice, OS Beseda, Z českých mlýnů, za hostincem U Gebauerů,  1926
Brno-Kohoutovice, OS Beseda, Strakonický dudák, hráno v zahradě u Gebauerů, 1940