Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Žerotín

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1863
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 192x
Působení: 186x, 187x, 198x, 191x, 192x
1862 založen Zpěvácký spolek Žerotín,
od 1863 se věnoval i div. činnosti , která měla sloužit národnímu uvědomování, ušlechtilé zábavě, ale i jako zdroj spolkových příjmů.
Hrálo se v hostinci Panský dům (U Šindelářů), v počátcích činnosti cca 4x ročně, pravidelně o Vánocích. Hlediště pojalo 150 diváků. Za galerii sloužila obrovská pec, na níž se obvykle uvelebily děti.
První jeviště maloval malíř Bohdanecký - proscénium mělo na jedné straně obraz Jana Jiskry z Brandýsa, na druhé straně Jana Žižky z Trocnova. Na oponě byl namalovám pohled od Klopot na Brandýs. Základní dekorace, jeviště bylo osvětlováno olejovými lampami a svíčkami.
Po 10 letech začali hrát ve staré radnici - v obecní hospodě.
Při té příležitosti byly obrazy na proscéniu přemalovány - objevily se tu podobizny Tyla a Klicpery. Zde se již svítilo petrolejem.
V prvních 20 letech 90 her, naivní frašky poplatné době, ale i hry se zpěvy a historická dramata. Často hry českých autorů, např. Tylův Bankrotář, Pražský flamendr, Jiříkovo vidění, Matka a dcera či Klicperův Rohovín Čtverohý, Divotvorný klobouk. Za světové klasiky např. Molièrův Lakomec.
Dle dochovaných plakátů se hrálo pod hlavičkou "Ochotnické divadlo v Brandýse".
1970 např. Josef Štolba: Krejčí a švec, uveden pouze seznam postav;
1874 se na plakátech objevovalo již i obsazení.
V té době se začalo hrát v novém Novákově sále. Prvními známými ochotníky byli Ludvíček, Rollerová, Jandíková, Marešová, Polanský, Hrbek, Bělina, Truchová, Andrle, Pátek, Jeništová, Hubálek, Stárek a Reimiš.
1881 za přispění ochotníků představení ve prospěch Národního divadla Já mám příjem a Blázinec v prvním poschodí (Šamberk).
V 80. letech 19. stol. převaha hudebních produkcí, divadlo jen sporadicky, hlavně hry se zpěvy. Činnost Žerotína plně ovlivňoval tehdejší sbormistr Jeroným Bittner. Ten také dosáhl toho, že
1889 Žerotín v sále Pod hradem uvedl s úspěchem Blodkovu operu V studni.
Později jen ojedinělá představení, spolupráce s jinými OS.
Bibliografie:
MĚSÍČEK, Oldřich - BRATH, Zdeněk: 100 let ochotnického divadla v Brandýse nad Orlicí. Brandýs nad Orlicí, ZK ROH Karosa 1963, s. 3-8. kART.

MĚSÍČEK, Oldřich: 100 let ochotnického divadla v Brandýse nad Orlicí. Ochotnické divadlo 1963, č. 11, s. 259-260.


MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s. 89.

Divadelní listy 1881, č. 29, s. 258.

Související Pojmy

Mapa působení souboru - Žerotín

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':