Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Divadlo pantomim

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 196x
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 197x
Působení: 196x, 197x
Pantomimický soubor založila choreografka Jiřina Ryšánková, pedagožka JAMU, též lektorka a členka porot amatérské pantomimy.
Působilo při Kulturním středisku Bedřicha Václavka. Předními členy budoucí osobnosti pantomimy i divadla Kaj Kostelník, Petr Šmolík, Zd. Švehla, C. Turba, Zoja Mikotová, později doc. JAMU a režisérka pantomimy neslyšících, Dušan Pařízek, jeden z nejlepších mimů souboru, Alenka Popelková, V. Waldhansová, P. Boria, manželé Dvořáčkovi, Milan Ryšánek (rentgenolog, manžel prof. Ryšánkové, organizačně nejdůležitější postava souboru), Zdeněk Pařízek, Milan Pařízek (zvukař a herec), František Kolesnikov, Zdeněk Čecháček a Antonín Krištof a další. K zakládajícím členům patřil i Radovan Pařízek, ale nejslavnější inscenace Lidé kolem Davida se jako student JAMU již neúčastnil.

1961 např. etudy Nejvzácnější rytmus,
jeden z prvních pořadů se jmenoval Úsměvy a vrásky, se souborem na něm spolupracoval např. Alfred Strejček.

1963 Lidi kolem Davida, účast na JH, na Mezinárodním studentském festivalu v Polsku, 1964 se soubor s představením Lidi kolem Davida zučastnil mezinárodního festivalu studentských divadel v jugoslávském Záhřebu, jehož se účastnili i takové osobnosti jako Max Wittmann a Felix Slováček.

1968 v únoru do Leedsu odjel soubor Malé divadlo Pantomimy Vysokoškolského klubu v Brně. Na festivalu uvedli hru Pavla Vrbky a Dušana Pařízka Amorgie. /Rovnost 23. 2. 1968/

Dále např. Panáci, Kaj Kostelník a Šárka Kučerová.
1970 5 mimů, osvětlovač, zvukař a technik vytvořilo 8. premiéru Divadla pantomim, případně nazvanou Slov jako šafránu. "V první části se v samostatném recitálu představil vedoucí divadla Kaj Kostelník, který na řadě etud prokázal vynikající gestickou i mimickou techniku, schopnou sdělit přemýšlivému divákovi nejsložitější myšlenkový obsah.
Druhá část večera je vyplněna Šaškárnami." (Müller)

1970 - Šaškárny. Ůčast na CF amat. pantomimy, Litvínov - 2. cena (za nápaditou klaunskou komedii) - nejvyspělejší a nejvyrovnanější skupina, ale jejich pořad neměl čitelnou myšlenku, neprovokovaly k smíchu ani k zamyšlení.

Ze zahraniční reprezentace:
1965 na festivalu v Erlangenu v NSR,
1967 v Arezzu v Itálii, Vytoužená pohádka, v kategorii pantomima zvitězili i nad 2 profesionálními pantomimickými soubory - z Chile a z Amsterodamu.
1967 v NSR.

Součásí též Studio pantomimy Jiřiny Ryšánkové (to byla taková školka k jejímu hlavnímu souboru, členkami např. Barbora Plichtová, Zoja Mikotová či Dana Tučková.
Bibliografie:
ČESKÝ taneční slovník. Heslo Ryšánková Jiřina. Praha, DÚ 2001, s. 282.

MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl A-M. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s. 97.

MÜLLER, Václav: Slov jako šafránu. AS 1970, č. 9, s. 14.

PAŘÍZEK, Radovan: Atti unici premio citta di Arezzo. Amatérská scéna 1968, č. 1, s. 7.

PAŘÍZEK, Milan: Doplňující informace k souboru, květen 2011.

PÓDIA z krabičky. Nesoustavné nahlédnutí do historie malých neprofesionálních scén 60. let 20. století. Praha, NIPOS 2005, s.149.

Související Obrázky

Brno, Divadlo pantomim, Lidi kolem Davida, 1963.
Brno, Divadlo pantomim, Lidi kolem Divadla, 1963


Mapa působení souboru - Divadlo pantomim

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Brno, Divadlo pantomim, Lidi kolem Davida, 1963.
Brno, Divadlo pantomim, Lidi kolem Divadla, 1963