Databáze českého amatérského divadla
Soubory: Divadélko v podloubí
Související Geografické celky
Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1961
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 196x
Působení: 196x
1961 založeno Ladislavem Vencálkem, který sem po promoci nastoupil z Brna, kde 1959-1961 působil v souboru X - divadle poezie netradičního typu. Vliv Iksky se projevil v preferování kratších, ostře vypointovaných poeticko-satirických textů.
1961 Kaprál a ti ostatní, texty M. Holuba, M. Macourka a J. Suchého, autorů, kteří procházeli tvorbou souboru po celou dobu jeho existence. Pro Divadélko v podloubí znamenal tolik, co pro Iksku Inzerát na skřivánka (neotřelost textů a suverénní stylizace).
Soubor se rozrostl na 7lidí. Mezi nimi brzy vynikla „vedoucí trojka“ - k Vencálkovi se přiřadil žák chomutovské průmyslovky Zdeněk Šlais, interpret nenapodobitelného dětského kouzla, později i jako autor básnických mikrotextů. Jiří Bulis, student SVVŠ, nejprve klavírní improvizace, v následujícím kabaretu už zhudebněné texty a vlastní písničky.
1962 poetický kabaret Tvrdí, že je úterý, sled vlastních i převzatých textů, které neotřele formulovaly nesmlouvavý postoj k životu mladých „rozhněvaných mužů“ (4 chlapci na scéně). Další člen souboru Tomáš Rajdl, chomutovský mim-samouk, vytvořil osobitou škálu pohybových variací na Vencálkovy a Šlaisovy texty.
1963 Růže a dvě kosti stehenní (Z. Šlais, J. Bulis), účast na WP 1963, poté úspěšná účast na JH, natáčení v rozhlase, dvojstránka v Mladém světě, televizní pořad v říjnu 1963 a pozvání k pravidelnému vystupování do připravované pražské Violy od jejího zakladatele a prvního vedoucího Jiřího Ostermanna, který byl porotcem WP. Brzy po otevření Violy tříčlenný kolektiv Divadélka V podloubí po roztržce se zřizovatelem přesídlil do Litvínova. 1964 poprvé společný program s litvínovským Docela malým divadlem - revue textappealového stylu s prvním uvedením poezie Ivana Blatného. 1964 ve dnech 17.-26.5. v pražském Divadle Na zábradlí přehlídka amatérského kabaretu a divadla poezie. Divadélko v podloubí vystoupilo s pořadem Růže a dvě kosti stehenní.
1964 účast na krajské přehlídce v Děčíně s krátkým poetickým představením Otloukej se, píšťaličko, autoři a aktéři Z. Šlais a Jiří Bulis. Formálně navázalo na Růže... - pásmo vypointovaných dialogů, dvou pohádek, Šlaisových básniček, Bulisových písní a krátkých Vencálkových poetických popěvků. Promyšlené aranžmá, světla a pregnantnost výrazu.Tento pořad nebyl nikdy dotvořen, ostatně všem reprízám svých pořadů tři autoři vtiskli pečeť nenapodobitelné improvizace, protože se rozešli a působili ve dvou městech - L Vencálek se vrátil do Brna aj. Bulis tam odešel studovat. Zd. Šlais působil v Děčíně jako programový vedoucí kavárny -klubu pro mladé EX CLUB, kde uváděl 1965 variaci na Píšťaličku - Oříšky.
Osobnosti: Jiří Bulis (1946-1993), významný hudební skladatel, klavírista, člen HaDivadla a Husa na provázku. Ladislav Vencálek, textař, herec, novinář (Svobodné slovo).
Bibliografie:
KOVÁŘÍK, Miroslav: Divadlo V podloubí je pojem. AS 1965, č. 9, s. 16-17. 2 foto.
PÓDIA z krabičky. Nesoustavné nahlédnutí do historie malých neprofesionálních scén 60. let 20. století. Praha, NIPOS 2005.
RŮŽE a tři kosti stehenní. Scénář otištěn v Repertoáru malé scény 1963, listopadové číslo.
VENCÁLEK, L.: Posaďte se, pokecáme
VODIČKA, Libor: Hnutí divadel MJF - amatérských i profesionálních - v letech 1959-1968 (mimo území města Prahy). Seminární práce. Brno, FF MU 1996, s. 33.
Související Ročníky přehlídek
Mapa působení souboru - Divadélko v podloubí
Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná. Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.