Databáze českého amatérského divadla
Soubory: DrO spolku Jan Amos Komenský
Související Geografické celky
Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1883
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 191x
Působení: 191x
1883 "V Kyjevě žijící Čechové zmohli se na ochotnické divadlo. Při prvním představení sehrán byl Nestroyův Lumpacivagabundus, jenž líbil se velice i hojně přítomnému ruskému obecenstvu." (DL)
Divadlo ruských Čechů v továrně u Kašpara.
(historie souboru zachycena pouze v období činnosti Zdeňka Štěpánka)
V továrně u Kašpara hráli divadlo ruští Češi. Zkoušeli Třetí zvonění (Štech), vedl inž. Mareš z Plzně, hráli paní Falová, Babánková, Poláčková, Gagalík, Kašparová, Krucký aj. Pan Moravec hrál Hvězdinského, Štěpánek (tehdy zajatec)zaskočil s velkým úspěchem a okamžitě byl obsazen. Teprve potom prozradil režisérovi, že je profesionální herec. O zkouškách píše: „Inženýr Kašpar najal velký sál v Bulvarno-Kudrevské ulici, malíř Parolek a Pištělka malovali dekorace, tovární mechanici zaváděli elektrické osvětlení, aby byl úspěch našeho snažení co největší.“ Úspěch zvláště u českých zajatců a vojáků. Zkoušky v kanceláři u inž. Kašpara. Představení každou neděli.
(Za divadlem kolem světa, s. 137-150.)
Nastudována Maryša, když do souboru přišel kolega Novák, nazývaný Pepík Vápno. Ten převzal vedení, Byl zaměstnán ve vozovce u Kašpara, ale zabýval se pouze divadlem. Miloval operetu, nastudovali Kněžnu Pepičku, Zkoušky v jednopatrové budově české školy. Inž. Kašpar získal pro Štěpánka dokument, že je v „v Kyjevě usedlý ruský Čech“. Za divadlem kolem světa, s. 151-152.
1916 „Získal jsem ke spolupráci spisovatele a překladatele R. Kouckého, který byl zvolen dramaturgem, za výtvarnou část odpovídal malíř Pištělka a Jaroslav Hašek se ujal kritické rubriky v našich českých novinách. Hráli jsme dobré hry bez ohledu na národnost autora, jen když jsme si je mohli někde zaopatřit. Přímo nevyčerpatelnou studnicí byla pro nás bohatá knihovna doktora Girsy, chirurga v Kyjevě, později plnomocníka naší republiky na Sibiři. Hráli jsme například Jiráskovu Kolébku, Halbeho Mládí a Proud, Maryšu, Krále Harlekýna, Soud lásky, Deskový statek, Oblaka, Naše miminko, Charleyovu tetu Čokoládovou princeznu apod.“ Hráli 2x týdně, ředitelem spolku kolega Novák, mluvil bídně rusky, staral se o nás jako táta. Konflikty, nabídka aby vedl Štěpánek. Na Boží hod uvedena Lucerna. (Za divadlem, s. 178 – 185)
1917 Návštěva T.G.Masaryka v Kyjevě, zúčastnil se představení Flachsmann vychovatelem. Přítomni zborovští hrdinové, po divadle mítink, „Pak si mne dal zavolat a pochválil naši činnost, i mne, poklepal mi srdečně na rameno a řekl. „Děláte to dobře.“ Šel se mnou zahradou a se zájmem se vyptával na naši práci, na obtíže, které máme, a krásnými slovy ocenil význam naší činnosti pro vojáky a zajatce. Navrhoval, aby se z našeho divadla co nejdříve stalo divadlo putovní, které by jezdilo přímo za posádkami.(Za divadlem kolem světa, s. 191 – 192.)
Boj bolševiků o Kyjev. Divadlo jsme ještě hráli a bylo tak dobře, protože se stalo pro naše lidi jedinou útěchou a posilou. Ovšem úřady nám dělaly značné potíže, zejména cenzura byla neobyčejně ostrá. (Za divadlem kolem světa, s. 193.)
Náš ansámbl se rozšířil o vynikajícího herce Josefa Jeníčka a úroveň našich představení se podstatně zvýšila. (Za divadlem kolem světa, s. 193.)
1918 únor Kyjev dobyt bolševiky. Divadlo jsme nehráli.(Za divadlem kolem světa, s. 196)
pekařem, podkoním, příručím, zpěvákem, vedoucím hotelu a konečně vedoucím zajateckého divadla v Kyjevě.
Štěpánek v knize Herec na s.33 uvádí, že stal vedoucím zajateckého divadla.
Lya Říhová v DČD III, s.539 uvádí Štěpánka jako vedoucího režiséra a Jaroslava Haška jako redaktora plakátů a programů.Jako pramen uvádí Štěpánek Z.: Vlastní cestou, Praha 1948, 96, 97.
Říhová: "Tato skupina , která měla význam pro české usedlíky i pro zajatce v Kyjevě, byla jedním z předchůdců divadla československých legií v Rusku."
Bibliografie:
DĚJINY českého divadla III. díl. Ved. red. František Černý. Praha, Academia 1977, s. 539.
ŠTĚPÁNEK, Zdeněk: Za divadlem kolem světa. Praha, edice Máj 1970, 290 s. MKd S 7808/138
Divadelní listy 1883, č. 4, s. 37.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.