Databáze českého amatérského divadla
Soubory: Jakoubek
Související Geografické celky
Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1976
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 198x
Působení: 197x, 198x
1976-1988 - Středoškolský soubor, vedený pedagogem Jaroslavem Řezáčem, někdejším členem plzeňského divadla poezie Dominik. V Jakoubku byl scénáristou, režisérem i hercem, který vždy přicházel s inscenacemi traktujícími velké etické téma.
1977 inscenace E=m.c2 byla scénickým provedením Hrubínovy básně Hirošima a vycházela z principů rituálního divadla.
1978 Tachov, Mystérium o upálení M. J. Husa, kteréž se odehrálo v Kostnici L. P. 1415 - scénář sestavený z historických dokomentů, kompozičně a režijně ucelené představení inscenačně oscilovalo mezi divadlem poezie a stylizovaným naivním lidovým divadlem. Scénář, režie a v hlavní roli Jar. Řezáč.
1979 Tachov, invenční inscenace Jeseninovy poemy Pugačov, tj. obrazů, které líčí narůstání vzpoury, její rozmach a posléze konec, předání Pugačova carevně. Byla výrazem odporu vůči oportunismu, pohodlí, zbabělosti. Její problém byl ve slabší úrovni interpretace – mluveného slova, které nedosahovalo účinnosti použitých výtvarných a režijních prostředků.
1983 Jakoubek Tachov, z veršů Františka Halase Ještě že spravedliví, WP Cena poroty.
1986 J. Řezáč připravil poetickou inscenaci, která nevycházela prvotně z literárního textu, ale z kantáty A. Schönberga Ten, který přežil Varšavu. Byla komponována pro mužský mluvený part, sbor a orchestr. Hlas podával holý svědecký popis povstání a záhuby varšavského ghetta. V syntetizující montáži měla své místo hudba, pohybové vyjádření s prvky rituálního divadla, zpěv, vše v emocionálně gradujícím temporytmu.
1987 plný ironie, groteskně parodických momentů ale i jistého pochopení pro mladistvé nadšení a víru „v zázraky“ byl voice-bandový pořad Kořeny, který Řezáč připravil ne se studenty, ale s kolegy učiteli z poválečných budovatelských písňových textů. Jako vždy vyvolal jak nadšení, tak ostýchavé rozpaky, tak tvrdé odmítnutí politickou mocí a snahu o represi (vyjednáváním poroty nerealizovanou). Přesto i tento pořad (stejně jako předchozí) postoupil na Wolkrův Prostějov. I když přes snahu poroty nemohl být oceněn, setkal se s bouřlivou pozitivní odezvou mladého publika.
Bibliografie:
DIVADLA svítící do tmy. (Malé scény 70. let 20. století.) Praha, NIPOS 2006, s. 159.
KOVÁŘÍK, Miroslav: XX. Wolkrův Prostějov. Amatérská scéna 1977, č. 10, str. 7–8.
PROSTĚ Prostějov. 40 let ve městě s poezií – Wolkrův Prostějov 1957-1996. Praha, IPOS-ARTAMA 1997, s. 52-53.
ŠRÁMKOVÁ, Vítězslava: Divadlo poezie v letech 1945-1989. In: Cesty českého amatérského divadla, 257, s. 257, obr. s. 256.
Související Ročníky přehlídek
- Prostějov, Wolkrův Prostějov - WP - 1977, ročník 20 - celostátní
- Prostějov, Wolkrův Prostějov - WP - 1978, ročník 21 - celostátní
- Prostějov, Wolkrův Prostějov - WP - 1983, ročník 26 - celostátní
- Prostějov, Wolkrův Prostějov - WP - 1986, ročník 29 - celostátní
- Prostějov, Wolkrův Prostějov - WP - 1987, ročník 30 - celostátní
Mapa působení souboru - Jakoubek
Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná. Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.