Databáze českého amatérského divadla

Ročníky přehlídek: Praha, Sokolská soutěž, LD

Přehlídka: Praha, hlavní město, Sokol - Volné sdružení pěti pražských žup, Sokolská soutěž LD
Ročník: 2
Rok: 1930
Začátek: xx.1.1930
Konec: xx.3.1930
II. soutéž sokolských loutkových divadel pěti pražských žup.

Od ledna do března 1930 byla druhá soutěž, pro kterou byl výběr 6 her rozdělen do závodního oddílu nižšího a vyššího. Ve vyšším oddíle bylo možno hráti hry: Pan Franc od Kopeckého, Bacilínek od Drimla a M.O.M. od Sojky. Pro oddíl nižší byly vybrány hry: Princezna Včelka od Tomka, Tvrdohlavá žena od Tyla a Vystěhovalci od Tesařové.
Této soutěže se účastnilo celkem 12 divadélek. Z nich 11 bylo z oblasti 5 pražských žup (Podolí, Smíchov I., Kr. Vinohrady v oddělení vyšším a Beroun, Dušníky, Praha VII., Pražský Sokol, Radlice, Radotín, Vokovice a Vyšehrad v oddělení nižším), Kutná Hora pak se účastnila jako divadlo venkovské mimo soutěž. Z her vyššího oddílu byla každá zvolena jen jedním divadlem. Vítězem ve vyšším oddělení byla divadélka z Podola a Kr. Vinohrad (obě 55 bodů z dosažitelných 60).
V nižším oddělení se hráli Vystěhovalci jednou, Tvrdohlavá žena dvakrát a Princezna Včelka šestkrát. Z dosažitelných 50 bodů jich získala Kutná Hora (mimo soutěž) 49,25, Praha VII. 48,50, Pražský Sokol 45,50, Beroun 42,75. Nejmenší počet dosžených bodů v tomto oddělení byl 32.
Účastníkům soutěže se dostalo po osvědčení, v němž bylo zvlášť vytčeno, co zejména zasloužilo pochvaly. Někde to byla pěkná recitace, jinde obleky loutek, využití hudby, překonávání překážek v loutkářské práci apod.
Účast souborů:
Oddělení vyšší :
Podolí, Sokol, LD, I. místo,
Smíchov I., Sokol, LD, II. místo,
Kr. Vinohrady, Sokol, LD, I. místo.

Oddělení nižší:
Beroun, Sokol, LD, I. místo,
Dušníky, Sokol, LD,
Praha VII - Holešovice, Sokol, LD, I. místo,
Praha, Sokol Pražský, LD, I. místo,
Radlice, Sokol, LD,
Radotín, Kašpárkovo divadélko, LD
Vokovice, Sokol, LD,
Vyšehrad, Sokol, LD, I. místo.

Mimo soutěž:
Kutná Hora, Sokol, LD.
Bibliografie:
STÝBLOVÁ, Božena. Jak pracovalo Volné sdružení pěti pražských žup o prohloubení sokolského loutkářství. Loutkář 1931/32, s. 72.


Národní politka - Sokolský věstník. 26. 3. 1930, č. 84. Viz obrázky.

Související Obrázky

Kutná Hora, Sokol, LD, účast v soutěži, 1930


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':