Databáze českého amatérského divadla

Ročníky přehlídek: Šumperk NDD

Přehlídka: Šumperk, Národní divadelní dílna - S. M. A. D.
Ročník: 8
Rok: 1999
Začátek: 20.8.1999
Konec: 29.8.1999
Národní divadelní dílna Šumperk.

Z pověření Ministerstva kultury ČR pořádali:
IPOS ARTAMA Praha - Karel Tomas, Alena Crhová
Dům kultury Šumperk - ředitel DK Vladimír Rybička
Občanské sdružení DOMUS Šumperk
Místo konání: Dům kultury Šumperk

Národní divadelní dílna Šumperk byla koncipována jako pracovní setkání mladých amatérských divadelníků.
Závěr dílny tvořila prezentace jednotlivých tříd.
Tematické zaměření plánovaných šesti tříd vycházelo ze současných potřeb a tendencí mladého amatérského divadla, jak se projevily na Šrámkově Písku a dalších oborových přehlídkách a setkáních včetně šumperské dílny v roce 1998.

Častému používání mýtických motivů a návratů ke kulturním kořenům odpovídalo téma třídy A - Divadlo jako mýtus a rituál - Od Žabky carevny až k Potopě světa. Třída se neuskutečnila pro onemocnění lektora Jaroslava Achaba Haidlera. Přihlášení účastníci byli po dohodě přesunuti do ostatních tříd.
Účast souborů:
Třídy a jejich program:

Třída B - Romeo, neper se … bojuj!, lektor Petr Nůsek-Sacher.
Dílna zabývající se \"jevištním šermem a akčními prvky na jevišti\" se objevila na šumperské dílně už poněkolikáté (pokaždé v jiné podobě). Je jedinou platformou v republice, kde se tvořivým způsobem setkávají amatérské divadlo a lidé zabývající se historickým šermem.
V letošním roce byla kromě všeobecného základu zaměřena na šerm Shakespearovy doby, specielně na práci na textu šermířských scén ze hry Romeo a Julie. (15 účastníků)

Třída C - Proces dramatizace textu do neverbální podoby se vším všudy, lektor Michal Hecht
V Šumperku také již poněkolikáté. V letošním roce skupina pracovala na textu Michala Bulgakova Mistra a Markétka. (19 účastníků)

Třída D Jádro pudla = dramatická situace, lektor Michal Dočekal na poslední chvíli nemohl, zajistil však za sebe adekvátní náhradu - herečku a režisérku Viktorii Čermákovou. Původní téma bylo přizpůsobeno věku účastníků, kteří se k dramatické situaci dopracovávali ze situací běžného života. (12 účastníků)

Třída E - Režijně-herecko-dramaturgická na téma Romeové a Julie, slovenský lektor, režisér Jozef Krasula, pracoval na textu Romea a Julie, resp. na některých situacích z této hry. Téma \"Romeové a Julie\" naznačovalo, že nejde pouze o literární postavy, ale o žhavou současnost. (13 účastníků)

Třída F na téma Szmauzova divadelní metoda, lektoři Zbyszek Čudek a Uršula Kurková zastupovali pro české mladé divadlo řadu let velmi inspirativní divadlo polské menšiny v ČR a její nejvýznamnější soubor Teatr im. mjr. Szmauza (Szmauzova obec umělecká). Dílnu zaměřila (jiz v názvu) na metodu práce tohoto seskupení a se seminaristy vytvořili inscenaci na textu (části) telefonního seznamu. (8 účastníků)
Lektoři:
NŮSEK-Sacher, Petr
HECHT, Michal
ČERMÁKOVÁ, Viktorie
KRASULA, Jozef
CZUDEK, Zbyszek
KURKOVÁ, Urszula
Paralelní akce:
Součástí programu byly i doprovodné programy - z finančních důvodů většinou videoprojekce vztahující se k programu dílen.

Divadelní programy:

FRAK Praha - BYT - autorské představení účastníků minulých dílen - z večerních programů asi nejúspěšnější

KDO Brno - PSI - autorské představení účastníků dílny jak letošní, tak i minulých (představené na Šrámkově Písku 1999)

Studio Dialog Brno - studiové představení hry T. Williamse Skleněný zvěřinec - členové souboru byli většinou účastníky dílny.

Michal Hecht - představení lektora dílny, profesionálního mima a pedagoga DAMU - tradičně úspěšné.

Závěrečná prezentace dílen
Bibliografie:
KRASULA, Jozef: Dílna pro mladé amatérské divadelníky. Amatérská scéna 1999, č. ?

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':