Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: HOŘÍNEK, Zdeněk, Doc.

Datum narození: 15.11.1931
Místo narození: Olomouc
Datum úmrtí: 20.9.2014
Místo úmrtí: Praha
Zdeněk Hořínek byl český divadelní teoretik, redaktor, kritik, dramaturg, dramatik, herec, divadelní publicista a pedagog. Po absolutoriu studia divadelní vědy na pražské DAMU dlouhodobě působí jako divadelní kritik a teoretik. Dalším oborem jeho činnosti je praktická divadelní dramaturgie. Jako dramaturg působil v Divadle F. X. Šaldy v Liberci a v Divadle E. F. Buriana v Praze. Jako redaktor pracoval v letech 1968–1971 v časopisu Divadlo. Byl členem redakční rady časopisů Divadelní revue a Svět a divadlo. Teorii dramatu pravidelně přednášel na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy, kde byl řádně habilitován. Coby externí pedagog vyučoval na pražské DAMU a FAMU. Byl autorem velkého množství studií a článků věnovaných dramatu a divadlu, vydal také řadu knih. Coby aktivní účinkující spolupracoval zejména s pražským Studiem Y, kde působil nejen jako autor, ale i herec/neherec a především jako dramaturg tohoto divadla.
Zdroj: Wikipedie.

Celou řadu svých teoretických prací publikoval v časopise Amatérská scéna v letech 1976–1990 (viz příloha). Jeho kniha Žánry dramatu vyšla poprvé na pokračování na stránkách Amatérské scény v roce 1976, opakovaně pak v Amatérské scéně v letech 2009–2010.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':