Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: VACHATA, Zdeněk, Klášterec, Chomutov

Datum narození: 2.12.1936
Místo narození: Chomutov
Datum úmrtí: 14.7.2003
Místo úmrtí: Litoměřice
Zdeněk Vachata, regionální historik a publicista, ochotnický herec a režisér

1953/1954 úspěšně zakončil středoškolské studium maturitní zkouškou v Chomutově.
Poté absolvoval základní vojenskou službu a po ní zahájil dálkové studium historie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Až na závěrečné státní zkoušky absolvoval celé studium.

1950 - v létě - čtrnáctiletý Zdeněk Vachata opouštěl chomutovskou měšťanku. Tehdy si jej a jednu jeho spolužačku pozval ředitel
Masarykovy střední školy v Chomutově a současně aktivní divadelník
spolku Karel Čapek Emanuel Kalivoda do školy. Jednoduše jim oznámil své přání, aby hráli v ochotnickém představení Sofoklovy hry
Král Oidipus. Tak se Zdeněk vůbec poprvé seznámil se světem amatérského divadla. Dostal tehdy roli thébského jinocha. Po 50 letech
v amatérském divadle na své první vystupování na jevišti stále s láskou vzpomínal. Zejména na to, že v uvedeném divadelním kusu se spolkem Karel Čapek hrál pohostinsky i člen činohry Národního divadla Eduard Kohout. Poté byl Vachata obsazován prakticky ve všem, co výše uvedený amatérský soubor uváděl.

Po ukončení vysokoškolských studií se Zdeněk Vachata vrátil do Chomutova.
1960 - v říjnu byl jmenován ředitelem tamějšího nově vznikajícího okresního muzea a zasloužil se o znovuotevření expozic veřejnosti.

Zdeněk Vachata nikdy nebyl členem žádné strany, ale přesto ho dostihly důsledky politických změn na konci šedesátých let.
1969 musel odejít z místa ředitele a až do důchodu pracoval na šachtě. Byl zaměstnán na Dolech Nástup Tušimice.
----
Z režií Zdeňka Vachaty:
1971 - N. Manzari: Naše drahé děti, režie Z. Vachata, první z řady ocenění na Radonickém divadelním podzimu a 1972 Kadaňském kulturním květnu. Soubor zařazen do Kruhu nejlepších souborů Severočeského kraje.
1972 - F. Kalór, maďarský autor: Dnešní příběh, r. Zd Vachata. Inscenace zvítězila na divadelní přehlídce v Radonicích a vydobyla si Cenu diváka.
1973 - Plautus: Komedie o strašidle, účast na XIV. kadaňském Kulturním květnu, cenu za výtvarné řešení získal Zd. Vachata.
1974 - A. Casona: Stromy umírají vstoje, humanistická hra. Po ní se Vachata vzdal režie dalších divadelních her, neboť se hodlal zcela věnovat publikační činnosti v oblasti regionálních dějin.

1982 - J. Paulů Tři kostky cukru, režie Zd. Vachata, bláznivá komedie
1984 - L. Holberg: Jeppe z Kopečku, r. Zd. Vachata, velmi úspěšná inscenace. Tuto divadelní hru již soubor hrál pod svým novým názvem Divadelní soubor KLAS (zkratka pro Klášterecký amatérský soubor). Název navrhl Zd. Vachata.

Role divadelního režiséra se Vachata opět ujal až v polovině devadesátých let, kdy režíroval hru V. K. Klicpery Každý něco pro vlast!
Jeho poslední ochotnická práce v KLASu souvisela s divadelním představením Bistro aneb Nesmrtelní. Hru Pavla Fialy sice Vachata nerežíroval,
ale ve svých 64 letech v ní hrál.
Divadelní soubor KLAS odehrál za celou dobu své existence mnoho divadelních představení na celé řadě míst bývalého okresu Chomutov, ale i za jeho hranicemi, např. v Žatci, Děčíně, Nejdku nebo Hronově.

1993 byla z iniciativy Dr. K. Mertové, ředitelky Státního okresního archivu Chomutov se sídlem v Kadani, poprvé v Kadani připravena
celoměstská slavnost známá jako Císařský den. Je pořádána k výročí dne, kdy císař Karel IV. při své návštěvě Kadaně v roce
1367 udělil městu právo konat výroční trhy. Pro uspořádání průvodu, přivítání panovníka i pro proslovy císaře a císařovny bylo zapotřebí
herců. Proto se vedení archivu obrátilo na KLAS, jediný divadelní soubor v okrese, a režie celé akce se ujal obětavý Zdeněk Vachata.
Bibliografie:
140 let od vzniku ochotnického divadla v Klášterci nad Ohří / 30 let existence Divadelní společnosti „KLAS“, Klášterec n. O.: Sdružení
občanů pro podporu ochotnického divadla, 2000.

HIRSCH, Jan: Zdeněk Vachata (1936-2003).

Heslo pro DČAD vychází z práce Jana Hirsche. Vzhledem k zaměření databáze je původní text krácen a klade důraz hlavně na pasáže, které se týkají amatérského divadla. Často jsou citovány i celé odstavce. Autorovi práce děkujeme.
Hirschův celý text je připojen.

Související Obrázky

Jan Hirsch: Zdeněk Vachata (1936-2003)
Jan Hirsch: Zdeněk Vachata (1936-2003)
Jan Hirsch: Zdeněk Vachata (1936-2003)
Jan Hirsch: Zdeněk Vachata (1936-2003)
Vachata, Zdeněk, regionální historik a publicista, ochotnický herec a režisér zvl. v Klášterci n. Ohří
Zdeněk Vachata


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Jan Hirsch: Zdeněk Vachata (1936-2003)
Vachata, Zdeněk, regionální historik a publicista, ochotnický herec a režisér zvl. v Klášterci n. Ohří
Jan Hirsch: Zdeněk Vachata (1936-2003)
Jan Hirsch: Zdeněk Vachata (1936-2003)
Zdeněk Vachata
Jan Hirsch: Zdeněk Vachata (1936-2003)