Databáze českého amatérského divadla
Osobnosti: KAPSA, Tomáš, Rakovník, LS Před Branou
Datum narození: 11.11.1957
Datum úmrtí: XXXX
Tomáš Kapsa
jako většina amatérských loutkářů, i on vystudoval zcela jiný, v jeho případě technický obor. Ale loutky jej přitahovaly od dětství, a když při nástupu do prvního zaměstnání potkal jednoho z členů rakovnického loutkářského souboru, rád přijal jeho nabídku a vstoupil v roce 1984 do jeho řad.
Do souboru vstoupil s tím, že se bude zabývat výtvarnou složkou divadla. Ostatně, jeho stavební vzdělání mělo nejblíže ke scénografii. Ale. Chyběl vodič, pak herec, a tak osudem Tomáše Kapsy se stalo amatérské jeviště. Za 32 let vytvořil postavy, ať jako loutkoherec či činoherec, ve 24 inscenacích domácího souboru. Nakonec se dostal i k výtvarné práci a podílel se, především jako autor loutek, na jedenácti inscenacích. U pěti z nich se ujal i režie.
V současné době, kdy je nedostatek zájemců o práci v amatérských souborech, nastudoval, vyrobil a hraje tři představení pro jednoho herce.
Samostatnou kapitolou jeho činnosti je ztvárnění osoby našeho prvního prezidenta T. G. Masaryka, kdy Muzeum T. G. M. v Rakovníku využilo jisté podoby pana Kapsy s panem presidentem a využívá jej pro oživení expozice v Lánech při významných výročích a především k natáčení krátkometrážních filmů o T. G. M., sloužících pro potřeby muzea v rámci vzdělávání mládeže.
Od roku 2003 je Ing. Tomáš Kapsa opakovaně volen předsedou Loutkářského spolku „Před Branou“ Rakovník. Pod jeho vedením soubor získal řadu grantů na nové inscenace a na pořádání celostátní přehlídky Loutkářské letnice. Tu soubor pořádá již od roku 2006.
Od roku 2003 je T. Kapsa i členem Rady SAL, kde byl opakovaně zvolen tajemníkem rady a tuto funkci vykonává doposud.
Svoji divadelní činnost nezaměřoval jen na domácí soubor, spolupracoval i se ZUŠ v Rakovníku, pro kterou navrhoval kostýmy, vyráběl loutky a ztvárnil dvě role v muzikálu paní Nadi Mikeskové Jak se zbavit strašidel.
Také svůj další zájem, sběratelství betlémů, spojil s loutkami. Svého času vznikal v Rakovníku velký betlém z loutek souboru, spojený s výstavou betlémů z jeho sbírky.
Za připomenutí stojí i realizace několika výstav loutek z fundusu divadla.
Pro loutkové divadlo využil i své pozice v zaměstnání, jako památkáři se mu podařilo přesvědčit město Rakovník k zakoupení chátrající památky, měšťanského domu v Rakovníku, a po jeho rekonstrukci k vytvoření muzea loutek v jeho prostorách. Scénář expozice loutek byl zásadním bodem pro získání několikamilionové dotace na rekonstrukci památky.
2017 za svou práci získal Zlatý odznak J. K. Tyla -
Formulace ocenění:
Za dlouholetý mimořádný přínos rozvoji loutkového divadla v Rakovníku a celé ČR
Návrh místa předání:
národní přehlídka Čechova Olomouc v listopadu 2017
Bibliografie:
SAL - Návrh na udělení ocenění Zlatý odznak J. K. Tyla pro Tomáše Kapsu.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.