Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: BLODÍKOVÁ, Marie, Česká Třebová

Datum narození: 5.9.1910
Datum úmrtí: 23.4.1987
Místo úmrtí: Česká Třebová
Marie Blodíková byla v České Třebové známá především jako znamenitá herečka nejrozmanitějších žánrů, která se jako nemnoho žen prosadila také jako režisérka. V této souvislosti je často vzpomínána především Čapkova Matka. Mezi svými kolegyněmi zůstala v této roli do dnešní doby zatím zřejmě nepřekonána. Její práce pro divadlo je také vzpomínána ve všech hodnoceních DS Hýbl. (K divadlu přivedla i svou snachu Magdu Blodíkovou, která byla nejen dobrou herečkou, ale zařadila se i mezi režiséry - Smrt na samotě,...)

Tuto práci "odstartovalo" už v říjnu 1945 provedení Čapkovy Matky právě v režii Marie Blodíkové. Nebyla to jediná její režie, o její soustavné práci v divadelním souboru Hýbl svědčí řada výpisů, které tehdy pečlivě a zasvěceně připravil pro "Hlas Osvětové besedy", vycházející v padesátých letech, režisér Jaroslav Hosnedl.

V květnu 1956 tak např. režírovala hru J. K. Tyla Pražský flamendr, hrála a pomáhala s režií J. Kšírové v r. 1957 při inscenaci Shakespearových veselých paniček Windsorských, další režií byl např. Tetaurův Zpovědník s Oldřichem Bittlem v hlavní roli.
V té době měl DS Hýbl k dispozici neuvěřitelný počet 15 režisérů (M. Blodíková, O. Bittl, J. Hájek, J. Hosnedl, M. Chudý, J. Kšírová, A. Kučerová, B. Lána, O. Marková, Fr. Pecháček, B. Routek, J. Šlemr, B. Štangler, K. Tomeš a J. Uvízl). Tehdy bylo možné (v době kdy televize byla ještě v plenkách), během roku uskutečnit až osm premiér (1958).
Pokud Marie Blodíková nehrála či nerežírovala, tak měla v souboru další důležité úkoly, jako nakonec i další aktivní členové Hýbla. Za všechno ostatní uvedu příklad z divadelního programu z r. 1957: "Provedení výpravy: R. Pelcl, K. Tomeš, V. Němeček, K. Čáslavka, Fr. Mihule. Světla: Jan Řeháček. Masky Miroslav Chudý, Text sleduje Marie Blodíková, kroje z pražské půjčovny...."
Bibliografie:
OsobnostiRegionu.cz, 2012-2014. Ověření www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 12.7.2011
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová

Související Obrázky

Česká Třebová, Hýbl, herečka a režisérka Marie Blodíková


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Česká Třebová, Hýbl, herečka a režisérka Marie Blodíková