Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: CHUDÝ, Miroslav, Česká Třebová

Datum narození: 7.7.1973
Místo narození: Česká Třebová
Datum úmrtí: 5.11.2001
Místo úmrtí: Česká Třebová
Narodil se v pondělí 7. července 1913 v České Třebové v rodině krejčího. Měl dva bratry. Své nadání zúročil studiem na reálce v České Třebové, a v dalších letech pak po složení zkoušek způsobilosti pro povolání učitele pro školy obecné a měšťanské působil jako učitel matematiky, deskriptivní geometrie, kreslení a hudební výchovy na školách v České Třebové, ale i na venkovských školách v blízkém i vzdáleném okolí.

Jeho příslovečná houževnatost a ctižádostivost ho v letech 1953–58 přivedly i k dálkovému studiu na Pedagogické fakultě Karlovy univerzity, kde byl promován, a poté působil až do odchodu do důchodu jako středoškolský profesor na místním gymnáziu.

Působením Miroslava Chudého se může pyšnit nejen českotřebovské gymnázium, ale také divadelní ochotnický spolek Hýbl, jehož byl po sloučení s dramatickým odborem Sokola schopným režisérem, výtvarníkem i hercem a také pěvecký sbor Bendl, s nimiž v roce 1960 režijně uvedl operní črtu F. K. Zedínka Obrázky z Hor.

Několik let byl též aktivním členem tehdejší Osvětové besedy, hezky maloval, kreslil a vystavoval obrazy, sportoval. Za svou kulturní a pedagogickou činnost byl mnohokrát oceněn – na Jiráskově Hronovu, na pěveckých festivalech i na matematických olympiádách prostřednictvím svých žáků.
Bibliografie:
Osobnosti regionu -
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':