Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: BALAŠ, Karel, Česká Třebová

Datum narození: 12.2.1889
Místo narození: Česká Třebová
Datum úmrtí: 21.12.1941
Místo úmrtí: Mauthausen
Narodil se v České Třebové. Vedle svého zaměstnání úředníka ČSD, věnoval veškerý volný čas divadlu a také malování. Byl nadšeným divadelním ochotníkem, v divadelním spolku Hýbl zastával řadu let i místo předsedy.
Z jeho nezapomenutelných hereckých rolí je třeba alespoň připomenout JUDr. Uhra ve hře J. Haise Týneckého Batalion, nebo ústřední postavu tuláka ve stejnojmenné hře se zpěvy.

V rodině Balašových kolovala vůbec herecká krev. Jeho dcera Jarmila Balašová, rodačka z České Třebové byla herečkou v Plzni, národní umělkyně Zdenka Baldová – Hilarová, dlouholetá členka činohry Národního divadla v Praze byla jeho sestřenicí.

Soukromý život K. Balaše nebyl bez konfliktů. Jednoho dne v roce 1933 v tichosti opustil vše co měl rád – rodinu, rodné město, divadlo a odešel do Úval u Prahy. Zde byl také pro ilegální činnost v protifašistickém odboji zatčen. Zemřel za nelidských podmínek v koncentračním táboře Mauthausenu.
Bibliografie:
Osobnosti/Region - http://www.osobnostiregionu.cz/osoby/403-karel-tomes-1912-1991

Související Obrázky

Česká Třebová, DS Hýbl, Karel Balaš


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Česká Třebová, DS Hýbl, Karel Balaš