Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: BITTL, Oldřich, Česká Třebová

Datum narození: 5.8.1905
Místo narození: Brandýs nad Orlicí
Datum úmrtí: 6.3.1978
Místo úmrtí: Pardubice
Jedním z nejznámějších českotřebovských divadelních ochotníků, byl bezesporu pan Oldřich Bittl.
Pocházel ze starého hereckého Bittlova rodu a nesporný talent, zděděný po předcích, jej záhy přivedl na „prkna, jež znamenají svět“ a jevišti zůstal věrný po celý svůj život.

Kočovná divadelní společnost, v níž rodina Bittlova působila, se patřila ve své době k nejkvalitnějším a působila , zejména ve východních Čechách. Na jedné ze „štací“, v Brandýse nad Orlicí, se dne 5. srpna 1905 manželům Jaroslavě a Josefu Karlu Bittlovi narodil předposlední z pěti synů, Oldřich.
Josef Karel Bittl v roce 1912 ve věku dvaačtyřiceti let zemřel a paní Jaroslava byla nucena se vedle práce na scéně věnovat výchově svých synů. V následujících letech divadelní společnost pana ředitele Hurty, u níž Jaroslava Bittlová působila, zavítala čas od času i do České Třebové. Zde se Jaroslava Bittlová poznala s majitelkou cukrárny v Hýblově ulici paní Františkou Duškovou. Ta paní Bittlové nabídla, aby se syn Oldřich, který právě končil školní docházku, v Duškově závodě vyučil cukrářem. Tak se také stalo a Oldřich Bittl se o řadu let později stal majitelem vlastní cukrárny pod podloubím dnes již neexistujícího domu čp. 42 na náměstí. Tomuto zaměstnání se věnoval i po znárodnění. Vedle vlastní profese však dokonale využíval daru, vloženého do kolébky jednou ze tří sudiček, hereckého talentu.

Těžko spočítat, v kolika hrách a v kolika rolích se Oldřich Bittl během svého života objevil. Patřil k předním hercům souboru a po roce 1945 také ke skupině nejvýznamnějších režisérů. Namátkou připomeňme např. tituly Don Carlos, Matka, Maryša, Na dvoře vévodském, Bílá nemoc a Dnes ještě zapadá slunce nad Atlantidou.

Po řadu let vystupoval Oldřich Bittl po boku svého kamaráda Čeňka Hampla. Nejen v divadelních rolích - bývaly to ku příkladu mikulášské a čertovské pochůzky, kdy Mikuláš v podání Č. Hampla a čert O. Bittla, v kostýmech, zapůjčených divadlem v Pardubicích, vzbuzovali opravdový respekt u všech dětí v navštívených rodinách. Tradiční byly velikonoční vyjížďky za koledou. Od některého z hospodářů v Semaníně se vypůjčil pár koní s bryčkou, která se týden před „šmerkustrem“ zprovoznila, ozdobila pestrými pentlemi, a již se vyjíždělo na koledu po třebovských sousedkách.

Oldřich Bittl se podílel ve spolupráci s malířem a hercem Karlem Tomšem i na výzdobě sálů v Dělnickém a Národním domě před tradičními divadelními plesy. Uplatnil se také jako divadelní režisér, maskér a poradce pro dětská představení. Podílel se na mnoha estrádních a kabaretních vystoupeních, kde účinkoval po boku Karla Tomše, Jarky Sedláčkové, Vlasty Přívratské a dalších místních umělců.

Samostatnou kapitolou v umělecké činnosti Oldřicha Bittla bývalo působení na Jabkancových poutích. Zde vytvořil nezapomenutelnou postavu „obecního policajta“, podávajícího hlášení „purkmistrovi“ Čeňku Hamplovi. Na pódiu u kostelíčka se však objevil i v dalších výstupech, např. s J. Vařečkovou.

Oldřich Bittl umřel v nemocnici v Pardubicích 6. března 1978 ve věku nedožitých třiasedmdesáti let.
Bibliografie:
ŠEBELA, Martin: Oldřich Bittl, in Osobnosti regionu - http://www.osobnostiregionu.cz/osoby/220

Související Obrázky

Česká Třebová, Bittlova kočovná herecká společnost, Oldřich Bittl, s. a.
Česká Třebová, DS Hýbl, Čeněk Hampl a Oldřich Bittl, vystoupení při Jabkancové pouti.
Česká Třebová, DS Hýbl, v šatně, Otokar Dobrovský a Oldřich Bittl


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Česká Třebová, Bittlova kočovná herecká společnost, Oldřich Bittl, s. a.
Česká Třebová, DS Hýbl, Čeněk Hampl a Oldřich Bittl, vystoupení při Jabkancové pouti.
Česká Třebová, DS Hýbl, v šatně, Otokar Dobrovský a Oldřich Bittl