Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: SVÍTIL, Josef, Brno, malíř

Datum narození: 19.9.1749
Místo narození: Opočno
Datum úmrtí: 4.9.1809
Místo úmrtí: Vídeň (datum úmrtí uváděno též 6. 9. 1809
Malíř a jevištní výtvarník působící v Brně a ve Vídni
- divadelní malíř u herecké společnosti J. Boehma v Brně (od roku 1777),
- divadelní mistr v Divadle v Leopoldstadtu ve Vídni (od roku 1790).

Maloval v Brně a okolí také oltářní obrazy (např. sv. Václav pro chrám sv. Petra a Pavla v Brně, hlavní oltářní obraz pro kostel v Čebíně u Tišnova a sv. Petr a Maří Magdaléna pro kostely v Králově Poli, v Žebětíně, v Lysicích).
Jeho malířská tvorba vycházela z tradic barokní malby, jeho malířský rukopis stavěl na měkkých formách a na účinku temnosvitu ovšem už s klasicistními tendencemi.
Byl autorem opony pro divadlo na Zelném trhu (Reduta) v Brně.

Zdroj: http://encyklopedie.brna.cz/
Bibliografie:
- podrobný popis podle Gothajského divadelního kalendáře 1787 viz Alena Jakubcová (ed.), Starší divadlo v českých zemích do konce 18. století: Osobnosti a díla, Praha 2007, heslo Josef Svítil, s. 592
- orig. zdroj: Beschreibung des ersten Vorhang des neu erbauten Brünner Theaters, Theater-Kalender auf das Jahr 1787, s. 112–114
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':