Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: ROUBALÍK, Bohumír (Goda), malíř a ilustrátor

Datum narození: 25.11.1845
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 17.3.1928
Místo úmrtí: Praha
Bohumír Roubalík, uváděný i jako Goda Roubalík, byl český malíř, ilustrátor a výtvarný pedagog, člen generace Národního divadla. Maloval krajiny a portréty. Ilustroval výpravné publikace. Černobílé reprodukce jeho prací byly otiskovány v časopisech (např. Zlatá Praha, Světozor).

Od roku 1868 studoval na pražské malířské akademii u profesora Trenkwalda. Roku 1873 se účastnil světové výstavy ve Vídni, o dva roky později podnikl s novým ředitelem akademie Swertsem studijní cestu do Belgie přes Drážďany a Düsseldorf. Nějakou dobu žil v Antverpách a Bruselu; v Kortrijku provedl společně s Františkem Ženíškem velký nástěnný obraz na radnici, zachycující odchod vlámských vojevůdců do bitvy u Courtrai (1302). Potom se přesunul do Francie. Po návratu se věnoval zejména tvorbě portrétů. Rodina Nosticových, pro kterou maloval, mu zajistila několikaměsíční stáž ve Švýcarsku. Účastnil se výzdoby Národního divadla. Občas pobýval na pozvání jako malíř a soukromý učitel na šlechtických sídlech.

Dlouhodobě pracoval jako externí výpomocný učitel na Akademii výtvarných umění.[2] Před nástupem Vlaho Bukovace zde vedl průpravnou třídu. Roku 1904 byl jmenován profesorem. Protože se přitom na jeho faktickém postavení a platu nic nezměnilo, považovali to někteří za projev nedostatečné úcty a uznání, a poukazovali na jeho pedagogické úspěchy.

Zemřel v sobotu 17. března 1928 v Praze. České akademii věd a umění odkázal přes 300 tisíc Kč.

(Zdroj: cz.wikipedia.org)
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':