Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: KONŮPEK, Jan, výtvarník

Datum narození: 10.10.1883
Místo narození: Mladá Boleslav
Datum úmrtí: 13.3.1950
Místo úmrtí: Praha
Jan Konůpek - český grafik, malíř, ilustrátor a rytec

V letech 1903–1906 studoval architekturu u profesorů Kouly a Schulze na ČVUT v Praze. Na polytechnice se seznámil s P. Janákem a V. V. Štěchem, kteří ovlivnili jeho rozhodnutí studovat uměleckou školu. V letech 1906–1908 absolvoval AVU v Praze, kde studoval v ateliéru Maxmiliána Pirnera, u prof. V. Bukovace a grafika A. de Pian.

S malířem Emilem Pacovským založil ještě na AVU grafickou revui Veraikon, později se stává členem Sdružení českých umělců grafiků Hollar. V roce 1911 spoluzaložil skupinu symbolistních grafiků Sursum, spoluzakládal i družstvo Artěl. Stal se i členem Spolku výtvarných umělců Mánes (1913–1929[2]).

Po ukončení studií krátce žil v Praze, pak vyučoval kreslení na střední průmyslové škole v Plzni. Roku 1923 se vrátil do Prahy, kde vyučoval na Státní grafické škole až do roku 1932.

Jeho grafiky jsou inspirované mystikou a vizionářstvím. Za nejvýznamnější jsou považována jeho díla z počátku 20. století, která jsou ovlivněna symbolismem a stylizována dle secesní klimtovské ornamentiky. Konůpka ovlivnil německý a severský expresionismus, přechodně i kubismus, jehož některé prvky se staly natrvalo součástí jeho výtvarného projevu, v některých dílech se dostal až k orfismu.

Po první světové válce se vrátil k typům svých raných děl, ale staví je racionálně, zvláště v ilustracích chybí dřívější expresivita. Podílel se na ilustraci symbolistní a klasické literatury (K. J. Erben: Kytice, K. H. Mácha: Máj atd.), vytvořil i samostatné grafické cykly věnované velké části české a světové literatury. Mnoho z jeho prací byla inspirována gotickou a barokní architekturou a mystikou středověku. Věnoval se také tvorbě ex libris.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Konůpek (27. 8. 2016)

Související Pojmy

Související Obrázky

KONŮPEK, Jan, návrh opony A. S. Puškin: O popu Ivanovi a jeho čeledínu Baldovi, 1952


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
KONŮPEK, Jan, návrh opony A. S. Puškin: O popu Ivanovi a jeho čeledínu Baldovi, 1952