Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: KUČEROVÁ, Anděla, Česká Třebová

Datum narození: 19.4.1900
Místo narození: Česká Třebová
Datum úmrtí: 1981
Místo úmrtí: Česká Třebová
Anděla Kučerová, rozená Hubálková
Narodila se jako nejmladší z pěti dětí do rodiny ředitele měšťanské školy a hasičského pracovníka Josefa B. Hubálka.
1915-1919 studovala na učitelském ústavu v Praze, pedagogickou dráhu nastoupila v rodné České Třebové.

Provdala se za obchodníka textilem Adolfa Kučeru, také nadšeného ochotníka. V České Třebové působila 4 desítky let jako učitelka.
Ochotnickému divadlu se věnovala od mládí, debutovala postavou mladé naivky v komedii Alb. Khema: Když jsem ještě poupě byla.
Brzy následovaly další a větší role, např. v Šamberkově Jedenáctém přikázání, Jiráskově Janu Žižkovi či v Janu Husovi, hře, kterou napsal její strýc Karel O. Hubálek.
1926 - 10. 10. - debutovala jako režisérka hrou Pavla Rudolfa: Minulost pana rady, následovaly E. A. Longen: C.k. polní maršálek a další hra autorů Nanceye a Monezy Přednosta stanice z repertoáru Vlasty Buriana; K. Čapek: Ze života hmyzu, W. Shakespeare: Veselé paničky windsorské a řada dalších.
Anděla Kučerová se ochotnickému divadlu věnovala téměř 40 let, za tu dobu podle neúplných údajů režírovala 27 inscenací a vytvořila 45 rolí.

Byla aktivní členkou Osvětové besedy i Československého svazu žen.
Zemřela roku 1981 v 81 letech.
Bibliografie:
ŠEBELA, Martin: Stránky o historii ochotnického divadla v České Třebové. In: Toulky minulostí Českotřebovska I.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':