Databáze českého amatérského divadla
Osobnosti: FLASAR, František, malíř,
Datum narození: 23.3.1903
Místo narození: Červenka
Datum úmrtí: 20.2.1989
Místo úmrtí: Červenka
FRANTIŠEK FLASAR
Po vychození obecné školy jej vzal do učení litovelský malíř a natěrač Alois Mach. U něj maloval dekorace, pokoje, kuchyně.
1929 se mladý František oženil, založil si rodinu a osamostatnil se. Byl znám nejen jako dobrý výtvarník, ale i jako divadelní ochotník. Pomáhal s výpravou scén, maloval kulisy, hrál i režíroval divadelní hry.
1942 absolvoval v Brně odborný kurz uměleckých řemesel.
V době 2. světové války byla jeho největší zakázkou výmalba obřadní síně litovelské radnice, kde vytvořil cyklus sedmi lunet zachycující výjevy z historie města.
Po válce byl na základě výnosu Zemského národního výboru v Brně zaregistrován pod číslem 303 v seznamu výtvarných umělců. Nadále se věnoval výtvarné práci, sgrafity vyzdobil řadu fasád rodinných domků nejen na Litovelsku, ale též v Luhačovicích, a na Šumpersku. Vytvořil velké sgrafito ve vestibulu Záložny, na průčelí domu u muzea v Litovli aj.
Od 50. let působil jako výtvarník Okresního domu osvěty a pak Závodního klubu.
V 60. letech minulého století začal úzce spolupracovat s akademickým malířem Františkem Peňázem. Společně opravovali kostely na Moravě, kde vytvořili řadu stropních a oltářních obrazů. V roce 1968 ilustroval Báje a pověsti z Vizovických hor od Františka Millera, které vyšly v Bojkovicích. Namaloval také řadu akvarelů a olejů. Vytvořil i několik krásných zákoutí historického jádra města Olomouce.
2009 byla v litovelském muzeu uspořádána výstava "František Flasar a jeho dílo", která dala nahlédnout do vývojových etap umělce a přibllížila nejen inspirační motivy, ale i průřez celým dílem.
Ex http://otavinka.blog.cz/1402/frantisek-flasar)
„Nemělo by se zapomenout na tohoto obětavého a všestranně činorodého pracovníka, který byl v Července v 30. a 40. letech uznáván jako nejhorlivější činovník při pořádání divadelních představení, a to jako jevištní výtvarník a zároveň jako kulisák v jedné osobě. Mnohdy projevil svoji osobitost a šikovnost nejenom se štětcem v ruce, ale i líčením s parukami a často též v divadelní roli…
K Františku Flasarovi mne připoutal, již jako osmiletého kluka, jeho model scény k Jiráskovým Psohlavcům, vystavený na několik týdnů ve výloze papírnictví pana Kořínského v Olomoucké ulici, dnes pojmenované na 1. Máje, aby přitáhl návštěvníky na představení v přírodě, uskutečněné v Městském lese, na dnešním fotbalovém hřišti v Litovli.
To bylo myslím v roce 1928 a živě si pamatuji obrovské množství lidí, kteří se sešli i ze vzdálených vesnic, aby shlédli divadlo odehrávající se před Flasarem postaveným domažlickým hrademi s věží a částí hradeb skoro ve skutečné velikosti.
Stejně jsem byl okouzlen postavou Lomikara, ztělesněnou režisérem hry a horlivým organizátorem divadelního života v Litovli, Karlem Vaňkem, majitelem známé výrobny olomouckých syrečků, jehož práce pro ochotnická představení v Litovli by s určitostí nemohla být tak pamětihodná, kdyby se nemohl opírat o dovednost Františka Flasara.“
(prof. František Dvořák, kunsthistorik Praha)
Bibliografie:
FRANTIŠEK FLASAR 1903–1989. Almanach obce Červenky 2009.
ŠIK, L.: Litovelské osobnosti. CD-R. 2008.
Litovelské noviny 1993, č. 3, s. 3;
http://www.osobnosti-moravy.eu/osobnosti/?id=L I8p UqIGv7Szd2VdLK7qZ39FT3yu6jZ156M4LL3s=
STROTZER, Milan (ed.) Malované opony divadel českých zemí II. Praha, NIPOS 2017. Komentář Jakub Synecký, s. 30.
Související Texty
- BLÁHA, Jiří: Dlouhomilov, DrO Sokola, opona Praotec Čech na Řípu, autor František Flasar, 1928, OÚ
- Flasar, František, životopis
- SYNECKÝ, Jakub: Broumova Lhota, ochotníci v sále hostince, opona (prospekt) Náves, autor František Flasar, 20. léta 20. stol., v soukromém vlastnictví
- SYNECKÝ, Jakub: Červenka, DrO Sokola, opona - alegorie s heslem Divadlo je život a jde zas do života, autor František Flasar, 1952
- SYNECKÝ, Jakub: Úsobí, Čtenářsko ochotnický spolek / Chyška, hasiči, opona Slib svobodě, autor František Flasar, s. a. (20. léta 20. stol.), depozitář Hasičského muzea Přibyslav
- ZOUBEK, Václav: Krásné, DS dobrovolných hasičů, opona Oldřich a Božena, autor František Flasar podle Františka Ženíška, 1928
Související Geografické celky
Související Opony
- Broumova Lhota, ochotníci v sále hostince, opona (prospekt) Náves, autor František Flasar, 20. léta 20. stol., v soukromém vlastnictví
- Červenka, DrO Sokola, opona - alegorie s heslem Divadlo je život a jde zas do života, autor František Flasar, 1952
- Dlouhomilov, DrO Sokola, opona Praotec Čech na Řípu, autor František Flasar, 1928, OÚ
- Krásné, DS Sboru dobrovolných hasičů, opona Oldřich a Božena, autor František Flasar podle Františka Ženíška, 1928
- Úsobí, Čtenářsko-ochotnický spolek / Chyška, hasiči, opona Slib svobodě, autor František Flasar, s. a. (20. léta 20. stol.), depozitář Hasičského muzea Přibyslav
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.