Databáze českého amatérského divadla
Osobnosti: PROKEŠ, Teodor, Slavkov u Brna
Teodor Prokeš -
1919 ho k ochotnickému divadlu přivedl Rudolf Jeřela st., T.P. poprvé vystoupil v obrazu z hornického života Drama čtyř chudých, hrálo se v sále Záložny, několik repríz i na venkově. Při této příležitosti se seznámil s posléze dlouholetým přítelem a hereckým kolegou Aloisem Valníčkem.
Poté hrál ve francouzském dramatu Jacqueline čili Bezejmenná, režie Jan Weinstein.
Dále role v hrách
- Jiří Mahen: Nebe, peklo, ráj; Diblíkova dceruška, Manžel nešika; Vojnarka, v níž vystoupil úspěšně také R. Jeřela st. v roli Antonína a Al. Valníček v roli starého Vojnara.
1920 - Jiří Mahen: Jánošík, Jánošíka hrál Al. Hradil, T. Prokeš v roli Adamčíka - bouřlivé přijetí.
1921- Ženich milionářem, režie a v roli ženicha Fr. Kachlík.
Dále hrál ve Štolbově Závěti, ve Fenclově hře Kvítek prérie hrál T.P. indiánského náčelníka, dále Mistr Jan Hus, opereta Krásná Lída, Karel Fořt, hudba Jar. Nachtmann: Kouzlo mládí, Rud. Mařík: Na krásné vyhlídce (Kupte si rádio), Jiří Balda: Slečinka s mikádem ad.
1923-1926 - vojenská služba v Bohumíně, statování v operetě Podzimní manévry v ND v Ostravě.
1927 - Josef Hais Týnecký: Na horské faře; André de Lorde: Náš pan farář, režie jh. šéfrežisér olomouckého divadla Karel Šot, který hrál také hlavní roli abbého Pelegrina. T.P. v roli Florenta. Šot přitom ochotnickým hercům poskytl mnoho dobrých rad jak hrát divadlo.
Následovaly Šamberkovy veselohry Palackého tída č. 27 a Jedenácté přikázání.
1928 - jako divadlo v přírodě v oboře Sokol-Tůma: Pasekáři. T.P. v milovnické roli syna pasekáře Maliny, hráno v červnu za pěkného počasí jako počátek oslav 10. výročí republiky.
1928 - Členu spolku Ed. Zapletalovi se říkalo "divadelní impresário" - dovedl do Slavkova přivést k hostování velké osobnosti českého divadla -
1928 tak Kálmánova opereta Hraběnka Marica byla místními ochotníky uvedena v režii Oldřicha Nového, s účastí více zpěváků v předních rolích. T. P. v roli cikána. Opereta se hrála na zámeckém nádvoří. Návštěva byla na tehdejší dobu ohromná. Čistý zisk 10000 Kč byl věnován na stavbu české školy v Čechyni.
Poté Oldřich Nový režíroval poté ještě operetu Oskara Nedbala Polská krev, dirigoval ji Rud. Kvasnica, dirigent ND v Brně.
Poslední operetou, kterou Oldř. Nový režijně připravil, byla Dolly německého skladatele Huga Hirsche.
V říjnu 1928 uvedena populární veselohra Dobrý voják Švejk, v hl. roli režisér ND v Olomouci Fr. Klika T.P. hrál tři menší role.
1929 - na oslavu 60 let slavkovského Sokola byl sehrán cyklus her - J. K. Tyl: Strakonický dudák, režie Jaroslav Hanák, T.P. jako princ Alamír; K. Čapek Loupežník, T.P. - myslivec, Al. Jirásek: Lucerna, režie Jindř. Bauer, T.P. učitelský mládenec Zajíček.
1931- v den národního svátku 28. 10. J. Kvapil: Princezna Pampeliška, režie Jar. Hanák, T.P. v roli syna primátora.
1932 - Napoleonské dny - výpravné hry v zámeckém parku před průčelím zámku. V historických krojích povoláno přes 200 vojáků čsl. armády, ochotník J. Bauer v roli císaře Františka I. přijel na scénu v originálním císařském kočáře vypůjčeném z národního muzea.
1933 - 2. Napoleonské dny - v roli Napoleona populární herec ND Praha Bedřich Karen. T.P. v obou ročnících hrál francouzského seržanta, který četl památný rozkaz o bitvě u Slavkova. Návštěva byla nevídaná - hosté z Francie, Čech, Slovenska a také cizí atašé. Obě představení byla vysílána rozhlasem a filmována.
1937 - František Langer: Jízdní hlídka, režie Křivý, T.P.
1938 - Karel Čapek: Matka, režie Ed. Zapletal, v roli Matky členka ND v Olomouci pí Pekárková, těsně před druhou svět. válkou měla hra veliký úspěch. T.P. v roli syna Petra.
V době Protektorátu 1941- V. Werner: Červený mlýn,
poté (jako SDO?) Al. Jirásek: Otec, r. Jožka Kašpárek, T.P. hrál Křivdu; pěkný úspěch měla hra Karla Krpaty Mistr ostrého meče, nastudována ve staročeštině, režie Jožka Kašpárek, výtvarník Ant. Vorel z Křenovic, T. P. v titulní roli.
P