Databáze českého amatérského divadla
Osobnosti: SETNIČKA, Pavel, Praha-Holešovice, soubor Domovina
Datum narození: 28.3.1890
Místo narození: Praha- Žižkov
Datum úmrtí: 1951
Místo úmrtí: Tupadly, o. Mělník
Rodiče Pavla Setničky žili ve volném vztahu, nikdy se nevzali, třebaže během devíti let partnerství přivedli na svět celkem tři děti; poté už uzavřeli manželství s jinými partnery. (Na obecné škole P. Setničkovi říkali Šaroch po otci, třebaže se jmenoval Hrdlička po své matce. Ta však byla také nemanželská a Hrdlička v době jejího početí už nežil, takže úřady roku 1909 rozhodly, že jméno užívá nesprávně a že její děti se musí jmenovat Setničkovi, jak znělo jméno její matky za svobodna. V historických záznamech tedy P. S. může figurovat i pod dočasnými jmény.)
Po obecné škole se vyučil strojním zámečníkem. Ze složitých rodinných poměrů našel východisko zapojením se do činnosti sociálně demokratické mládeže a 1. dělnického spolku v Praze 7.
Tady působil v souboru Tamburašů a vystupoval v ochotnických představeních, často jako pierot, později (do roku 1911) i ve vážných dramatických rolích. Tehdy pomýšlel na profesionální hereckou dráhu.
1911 byl povolán k výkonu vojenské základní služby v Bosně. Ve chvíli, kdy mu po třech letech vojna už končila, vypukla první světová válka, a P. S. byl zařazen do rakouského pěšího pluku.
6. 8. 1915 přeběhl na ruskou stranu, v zajetí pracoval v kyjevské továrně jako strojní mechanik.
1. 6. 1916 v Darnici vstoupil do čs. legií.
V červnu 1917 byl v boji těžce zraněn, nohu mu roztříštila německá střela dum-dum. V zajatecké nemocnici si „zahrál“ svou navždy nejtěžší roli v náročné šestnáctiměsíční hře o vlastní život. Ještě než upadl do bezvědomí, dokázal z ruské uniformy odstranit legionářskou trikolóru. Když se po operaci probral, vydával se za carského poddaného Ivana Pavloviče Margota, který pochází z německých kolonistů. Jen tak unikl šibenici za vlastizradu. Ze zajateckého špitálu v Košicích se dostal 14 dní po vzniku ČSR do Prahy.
Zde se 7. 12. 1918 oženil se svou dívkou Jaromírou Šroubkovou, která na něho přes sedm let čekala.
Invalidita – postižená, značně kratší noha – ho přivedla k rozhodnutí vzdát se profesionální herecké kariéry. Vrátil se do železničních dílen v Praze-Bubnech, kde pracoval nejprve jako zámečník, později i jako elektrikář.
S divadlem se však nedokázal rozloučit a od roku 1922 až do roku 1946 organizoval ochotnický soubor Domovina v Praze-Holešovicích, kde také režíroval a hrál.
Věnoval se i loutkovému divadlu rovněž v Domovině, kde s ním těsně před válkou spolupracovala i jeho dcera (budoucí spisovatelka, scenáristka a dramatička Jaromíra Kolárová, 1919-2006).
1936 P. S. režíroval hru Růženy Jesenské Je veliká láska na světě?, za kterou soubor získal ocenění v soutěži divadelních souborů.
1946 se Pavel Setnička odstěhoval z Prahy do Tupadel u Mělníka, kde roku 1951 zemřel.
Bibliografie:
KOLÁR, Vladimír, PhDr., literární kritik, vnuk Pavla Setničky: Heslo Pavel Setnička, pro DČAD říjen 2014.
Související Geografické celky
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.