Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: LIŠKA, Adolf, Dačice

1934 stagnaci spolku Tyl pomohla ukončit tři divadelní představení, o něž se přičinil učitel a režisér spolku Adolf Liška.

1938 Adolf Liška - herec vynikajícím způsobem ztělesnil roli Maršála v Bílé nemoci.

Ochotníkům DS Tyl se nevyhnulo ani pronásledování nacisty. Členové spolku Josef Bártů, Rudolf Charbula, Bohumil Šuhaj a Adolf Liška byli v době okupace internováni v koncentračních táborech. Adolf Liška ve svých vzpomínkách dokonce uvádí, že zatčení gestapem v roce 1941 si zprvu spojoval s divadlem, s rolí Maršála v Bílé nemoci. Pravou příčinou se ale ukázala jeho odbojová činnost.

Režisérů se v letech
1945–1971 vystřídalo v DS Tyl celkem pět: F. Horník, A. Liška, V. Parkan, M. Klang a V. Krejcar.

1949 se ještě soubor vrátil ke Karlu Čapkovi a v režii Adolfa Lišky nastudoval drama R.U.R. Dle dochovaných zpráv a vzpomínek se s tímto nelehkým úkolem vyrovnal dobře, a navázal tak na předchozí úspěšné čapkovské inscenace Bílá nemoc a Věc Makropulos.

1950 Adolf Liška, odborný učitel Dačice spoluzakládal nový venkovský oksek ÚMDOČ - první v Jihlavském kraji ÚMDOČ - Podyjský okrsek se sídlem v Dačicích a byl zvolen jeho předsedou.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':