Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: HLÁVKA, Jiří, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Libice nad Cidlinou

Datum narození: 31.3.1944
Místo narození: Praha
Jiří Hlávka

Prošel mnoha zaměstnáními a několika soubory.
Působil v Malém divadle v Setuze v Ústí nad Labem, v Chabařovickém souboru, 25 let setrval v karlovarském D3.
Po odchodu do důchodu žije se svou ženou Marcelou v Libici nad Cidlinou, kde je členem místního Divadelního souboru Vojan.

1950 poprvé vstoupil na jeviště ve svých šesti letech ve školním kroužku v Satalicích u Prahy a to rovnou v roli Kláska v Jiráskově Lucerně.
Pak již vystupování propadl, takže recitoval, hrál ve školních scénkách apod.
Ve13 letech hrál ve školním kroužku v Předlicích u Ústí nad Labem prince Radovana v pohádce Princezna se zlatou hvězdou na čele, poté ještě asi ve dvou pohádkách.

Na střední škole v Ústí nad Labem vedli školní divadelní kroužek členové Malého divadla Setuzy (Vladimír Sahula- velký vzor), uvedli Corrinthovu hru Trojané, v níž hrál Honzu Helmana, vůdce třídy.

1959 - tedy hned po Trojanech - byl přizván ke spolupráci v Malém divadle ZK Setuza Ústí nad Labem.
Začínal jako část houfu v Našich furiantech. Poté prošel interní divadelní školou Malého divadla - nejlepší členové MD učili nejmladší členy vystupování na jevišti, dostali mistra na učení chůze, step, tanec, kurzy líčení a hlavně mluvení. Dva roky nesměli příliš hrát, jen pomáhat a učit se.
Menší role si zahrál ve hrách: Naši furianti - 1961, V a W Kat a blázen-1962, recitace - Majakovskij: Lenin -1962, pohádka Zbyňka Jelínka: Piráti - větší role vojáka -1962, sborová recitace - Šiktanc: Patetická - 1963, v tomtéž roce dostal roli Le Breta v Cyranovi /Polibek Roxany/, ale měl moc mladý hlas, tak si místo hraní vyzkoušel roli inspicienta; Tvorskoj: My dva a ten třetí - role přítele, pantomimické výstupy v pásmu Na kytaře hoři struny - 1963, J. Vladislav: Pohádky z kufru - zrádný ministr 63, O. Starý: kabaret Prší, prší - scénky, kytara, zpěv -1964, L. Vaňková: Zmoudření pyšné princezny - král - 1964, O. Starý: Klauni Ferda a Jarda - ředitel divadla - 1964, K. Manzari: Obecní hrdina - policista - 1965, F. Inclán: Julie umírá každou noc - přítel - 1965, F. Pavlíček: Raubiř a jeho dítě - Lotrando a páter Amadeus 1965, M. Pagnol: Malajský šíp - námořník Piquaso 1966, Kainar: Nebožtík Nasredin - anděl smrti, voják - 1967, A. de Stefano: Jako ta myš- doktor Fuentes 1967, Jirásek: Vojnarka - dohazovač Hruška (70 let) 1967, O. Starý: Špinavá princezna - král 1967.
Pak byl vedením souboru požádán, aby zdramatizoval a zrežíroval knížku J. R. Picka Ruce vzhůru, boys, což bylo souborem dobře přijato a dobře se hrálo - přijel i J. R. Pick - 1968, F. Říha: Bludička - vodník a král 1968, O. Starý: Pekelný mariáš - čert Breptal - 1969, Eště de vo to, básně J. Schneidera - recitace, kytara, zpěv - 1969, Hrubín: Oldřich a Božena - Vojen (hostoval K. Hoger) 1969, O. Starý: Strašidelný mlýn...
Dál hrál v titulech: Výslech po italsku, Zlatovláska, Cirkus klauna Franty, Vassa Železnovová (Jiráskův Hronov), Balada z hadrů, Čertovy zlaté vlasy, Pohádka o Zubejdě, režie Zkoušek čerta Belínka. Vachkovo Bidýlko, a kabarety, pravidelné pořady v Domě kultury s půlnočními akcemi.

Také ovšem studoval Lidovou akademii, absolvoval přehrávky a složil hlasatelské i herecké zkoušky v Severočeském rozhlase.
K tomu vedl mladou část souboru, podílel se na přebudovávání divadla, zájezdech, společných Silvestrech atd.

1974 začal víc spolupracovat se souborem v Chabařovicích. Odešel z Malého divadla, v Chabařovicích se ujal mladých, napsal pro ně hříčku Trojská válka aneb jak to bylo doopravdy, hrál v několika inscenacích.

1976 se „přiženil" do Divadelního studia D3 Karlovy Vary. Soubor měl v té době dramaturgii zaměřenou na hlavní představitelku - paní Honsovou, na "velká plátna" s vekými hrdinkami.
1976 Hlávka upravil Vodníka Mařenku, hrál ve Zpěvech staré Francie, Vampilovových Dvaceti minutách s andělem a Metérovi,
1977 v Bezejmenné hvězdě.
Pravidelně začal jezdit na Jiráskův Hronov a na národní přehlídku venkovských souborů do Vysokého nad Jizerou.
V D3 následoval Pekelný mariáš- režie a čert Breptal, Strašidelný mlýn, režie detektivky Smrt obchází Dianu.
Dramaturgie souboru se pomalu proměňovala. Hrála se pohádka O Honzovi a víle Verunce, Balada z hadrů - Hlávka jako režiesér a Jehan, Kterak se o princeznu čert pokoušel - komorník, O Zlatém klíčku - režie, Ze života hmyzu - režie s Vlastou Ondráčkem a role tuláka, Grym: Bubáci - asi 4 role, Inclán: Julie umírá každou noc - režie, pošťák Brouček ve 13 vůních Jan Schmida, Šotolovo Kuře na rožni (hráno v aréně, kterou neměl rád, ale hrál i Pána Boha), režie a Radůzo v Katu a bláznu, vlastní klauniáda Jak odešli z pohádky, Majakovský: Horká lázeň, Šaltenis: Utíkej smrtko - role otce, Zlatovláska - král.
Také Hlávkův oblíbený autor Daněk: Zdaleka ne tak ošklivá ... - režie, Andersonova aktovka Já jsem Herbert - hrála se mnoho let, režie Makariova Strašidýlka, vrchní Wágner v Suchého Dr. Faustovi s živou kapelou.

V té době se s monology naplno zapojil do Pohárku SČDO a pravidelně se ho účastnil (i vyhrával) Také se začal zabývat divadlem jednoho herce - jako první připravil Bláznovy zápisky od Gogola, které před lety v podání J. Přeučila viděl v Setuze.
Zrežíroval i hrál v Calábkově Zavraždění sv.Celestýny, v Hodině mezi psem a vlkem Daniely Fišerové hrál Sermoise. Znovu Pekelný mariáš, Kramářské písničky, V a W Pěst na oko - nešťastné představení, mnoho přeobsazování.
Další režie Filuta Pepino, Dobrý večer s D3, v Nepilově Noc a skála - role mnicha, autorská pohádka Čiribiribim, režie Daňkovy aktovky Příběh flanderský.
Opět monodrama - tentokrát vlastní Cyrano a... o posedlosti divadlem, dědek Vambera v Kulhavém mezkovi.
To již rok byl rok 1996, stal se vedoucím souboru, který se několikrát stěhoval, několikrát dělal klubovnu ale hlavně hrál a hrál.
Hlávka kromě jiného konferoval slavnostní večery v Thermalu, dělal Mikuláše pro lidi i firmy, soubor hrál v Západním Německu, několikrát na Jiráskově Hronově.
K tomu přibyla činnost ve Vobskočáku - tedy spolku přátel Vysocké přehlídky, kde konferoval, organizoval, psal i hrál.
V Karlovarským D3 se rozloučil ve 40 zlosynech jako soudce.

Odešel do Prahy, stal se provozním šéfem Divadla ABC , kde si zahrál i na jevišti, stejně jako před několika lety v divadle Karlovarském, kde byl pověřen řízením.

Poté přešel do Poděbrad jako ředitel Kulturního centra.

V té době již působil v DS Vojan v Libici nad Cidlinou, kde zkoušel Dva muže v šachu - Marcello de la Tore, zrežíroval pohádku Pasáček vepřů, připravil a zrežíroval pásma ke 100 letům V a W a Ježka, nadále byl a je Mikulášem, hrál Barniera v Oskarovi v režii J. Vondrušky, stejně jako Harpagona a pohádkové pásmo Měla babka 4 jabka. Stali se i s manželkou Marcelou členy souboru Vojan.

2013 J. Hlávka: Ale já jsem doktor Faust, autor, režie i hlavní role.

Nadále se věnuje divadlu jednoho herce.
Od 2004 je členem příležitostného nezávislého sdružení liboherců Přineslih, které dal dohromady František Klaška (blahé paměti), kde za jediný týden nacvičili jeho úpravu Hadriána z Římsů.
Od 2007 Hlávka Přineslih svolává, týž rok uvedli pásno 3 aktovek a dvou monologů pod názvem Komedianti jedou - úspěšné představení v Boleradicích, 2008 Balada z hadrů, premiérovaná tamtéž.
A stále jezdí na Jiráskův Hronov a na Krakonošův divadelní podzim do Vysokého, byť jeho návštěvy tamtéž již dávno přesáhly počet 30 let.
Bibliografie:
ČEJKA, Milan: Divadlo bude mým koníčkem do konce života. Rozhovor k sedmdesátinám Jiřího Hlávky. Amatérská scéna 2014, č. 2, s. 14-16.

DIVADELNÍ studio D3 Karlovy Vary 1961-1996:Autoři: Vlastimil Ondráček a Vladislav Jáchymovský. Karlovy Vary, Divadelní studio D3 1996, 40 s.

HLÁVKA, Jiří: Pro heslo Databáze ČAD - Toto jest má divadelní cestička. Rkp. listopad 2008.

LÁZŇOVSKÁ, Lenka: Celoživotní optimista Jiří Hlávka. Rozhovor. AS 1998/1, s. 18-20. Foto: Ústí nad Labem, Obecní hrdina. Jiří Hláva hraje Bláznovy zápisky a Cyráno a....

Související Organizace

Související Videa

Související Obrázky

Hlávka Jiří, Libice nad Cidlinou, Vojan, 2004
Jiří Hlávka, Balada z hadrů, 1978
Jiří Hlávka, D3, Balada z hadrů , 1978
Jiří Hlávka, D3, Bubáci, 1996
Jiří Hlávka, D3, Pekelný mariáš, 1989
Jiří Hlávka, Klauni Ferda a Jarda řemeslníky, 1962
Jiří Hlávka, Klauni Jarda a Ferda, 1964
Jiří Hlávka, Kulhavý Macek, 1996
Jiří Hlávka, Malé divadlo, Bludička, 1968
Jiří Hlávka, Malé divadlo, členové souboru, 1989
Jiří Hlávka, Malé divadlo, Ruce vzhůru BOYS, 1968
Jiří Hlávka, Malé divadlo, Strašidelný Mlýn, 1969
Jiří Hlávka, Malé divadlo, Vassa Železnovová, 1971
Jiří Hlávka, Malé divadlo, Zlatovláska, 1971
Jiří Hlávka, Monolog, Komik, 1978
Jiří Hlávka, Zavraždění sv. Celestýna, 1988
Karlovy Vary, D3, Jiří Hlávka, 1988
Karlovy Vary, D3, Menipos, Jiří Hlávka, 1998
Karlovy Vary, D3, Menipos, Jiří Hlávka, 1998
Karlovy Vary, D3, Utíkej smrtko utíkej, 1985
Karlovy Vary, Divadelní studio D3, Zavraždění sv. Celestiny, kuplířky z města Salamanky, 1989
Karlovy Vary, Jiří Hlávka, D3, Cyrano a..., CP Jiráskův Hronov 1997
Karlovy Vary: D3, Hlávka Jiří, JH 1993
KDP 2010, rozborový seminář a porota
Libice n. C., Vojan, Belgie, 2000.
Libice nad Cidl., Vojan, Don Quijote de la... od nás, KP Klicperovy divadelní dny Sadská 2009
Libice nad Cidlinou, CP FEMAD, vystoupení věnované M. Strotzerovi k padesátinám, 1998
Libice nad Cidlinou, CP FEMAD, vystoupení věnované M. Strotzerovi k padesátinám, 1998
Libice nad Cidlinou, DS Vojan, Co vyprávěl Sepp Jörgen, CP Jiráskův Hronov 2017
Libice nad Cidlinou, DS Vojan, Co vyprávěl Sepp Jörgen, CP Jiráskův Hronov 2017
Libice nad Cidlinou, Vojan (Jiří Hlávka), Jenom herec, 2019
Libice nad Cidlinou, Vojan (Jiří Hlávka), Jenom herec, 2019
Libice nad Cidlinou, Vojan, Ale já jsem Doktor Johan Faust, KP Klicperovy divadelní dny Sadská 2015
Libice nad Cidlinou, Vojan, Ale já jsem Doktor Johan Faust, KP Klicperovy divadelní dny Sadská 2015
Libice nad Cidlinou, Vojan, Co vyprávěl Sepp Jörgen, CP KDP Vysoké nad Jizerou 2015
Libice nad Cidlinou, Vojan, Co vyprávěl Sepp Jörgen, NP seniorského divadla Česká Třebová 2016
Libice nad Cidlinou, Vojan, Co vyprávěl Sepp Jörgen, NP seniorského divadla Česká Třebová 2016
Libice nad Cidlinou, Vojan, Co vyprávěl Sepp Jörgen, NP seniorského divadla Česká Třebová 2016
Libice nad Cidlinou, Vojan, Co vyprávěl Sepp Jörgen, NP seniorského divadla Česká Třebová 2016
Libice nad Cidlinou, Vojan, Co vyprávěl Sepp Jörgen, NP seniorského divadla Česká Třebová 2016
Libice nad Cidlinou, Vojan, Co vyprávěl Sepp Jörgen, NP seniorského divadla Česká Třebová 2016
Libice nad Cidlinou, Vojan, Co vyprávěl Sepp Jörgen, NP seniorského divadla Česká Třebová 2016
Libice nad Cidlinou, Vojan, Dva muži v šachu, 2000
Libice nad Cidlinou, Vojan, Jenom herec …, KP Miletínské divadelní jaro 2021.
Libice nad Cidlinou, Vojan, Poslední mise, KP Klicperovy divadelní dny Sadská 2012
Libice nad Cidlinou, Vojan, Zelňačka, 2014
Libice nad Cidlinou, Vojan, Zelňačka, KP Klicperovy divadelní dny Sadská 2016
Libice nad Cidlinou, Vojan, Zelňačka, KP Wintrův Rakovník 2016
Libice nad Cidlinou, Vojan, Zelňačka, KP Wintrův Rakovník 2016
Libice nad Cidlinou, Vojan, Zelňačka, KP Wintrův Rakovník 2016
Libice nad Cidlinou, Vojan, Zelňačka, KP Wintrův Rakovník 2016
Libice nad Cidlinou, Vojan, Zelňačka, KP Wintrův Rakovník 2016
Libice nad Cidlinou, Vojan, Zelňačka, KP Wintrův Rakovník 2016
Ústí nad Labem, Malé divadlo, Jiří Hlávka ve hře Lotrando a jeho syn, 1965
Vysoké nad Jizerou, KDP, Akce Vobskočák 1990
Vysoké nad Jizerou, KDP, J. Hlávka diriguje sbor Vobskočák – akce vítání souborů, 1989


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Hlávka Jiří, Libice nad Cidlinou, Vojan, 2004
Jiří Hlávka, Klauni Ferda a Jarda řemeslníky, 1962
Jiří Hlávka, Klauni Jarda a Ferda, 1964
Ústí nad Labem, Malé divadlo, Jiří Hlávka ve hře Lotrando a jeho syn, 1965
Jiří Hlávka, Malé divadlo, Bludička, 1968
Jiří Hlávka, Malé divadlo, Ruce vzhůru BOYS, 1968
Jiří Hlávka, Malé divadlo, Strašidelný Mlýn, 1969
Jiří Hlávka, Malé divadlo, Vassa Železnovová, 1971
Jiří Hlávka, Malé divadlo, Zlatovláska, 1971
Jiří Hlávka, Balada z hadrů, 1978
Jiří Hlávka, D3, Balada z hadrů , 1978
Jiří Hlávka, Monolog, Komik, 1978
Karlovy Vary, D3, Utíkej smrtko utíkej, 1985
Jiří Hlávka, Zavraždění sv. Celestýna, 1988
Karlovy Vary, Divadelní studio D3, Zavraždění sv. Celestiny, kuplířky z města Salamanky, 1989
Karlovy Vary, D3, Jiří Hlávka, 1988
Jiří Hlávka, D3, Pekelný mariáš, 1989
Jiří Hlávka, Malé divadlo, členové souboru, 1989
Vysoké nad Jizerou, KDP, Akce Vobskočák 1990
Karlovy Vary: D3, Hlávka Jiří, JH 1993
Jiří Hlávka, D3, Bubáci, 1996
Jiří Hlávka, Kulhavý Macek, 1996
Karlovy Vary, Jiří Hlávka, D3, Cyrano a..., CP Jiráskův Hronov 1997
Karlovy Vary, D3, Menipos, Jiří Hlávka, 1998
Karlovy Vary, D3, Menipos, Jiří Hlávka, 1998
Libice nad Cidlinou, Vojan, Dva muži v šachu, 2000
Libice nad Cidl., Vojan, Don Quijote de la... od nás, KP Klicperovy divadelní dny Sadská 2009
KDP 2010, rozborový seminář a porota
Libice nad Cidlinou, Vojan, Poslední mise, KP Klicperovy divadelní dny Sadská 2012
Libice nad Cidlinou, Vojan, Zelňačka, 2014
Libice nad Cidlinou, Vojan, Co vyprávěl Sepp Jörgen, NP seniorského divadla Česká Třebová 2016
Libice nad Cidlinou, Vojan, Co vyprávěl Sepp Jörgen, NP seniorského divadla Česká Třebová 2016
Libice nad Cidlinou, Vojan, Co vyprávěl Sepp Jörgen, CP KDP Vysoké nad Jizerou 2015
Libice nad Cidlinou, DS Vojan, Co vyprávěl Sepp Jörgen, CP Jiráskův Hronov 2017
Libice nad Cidlinou, DS Vojan, Co vyprávěl Sepp Jörgen, CP Jiráskův Hronov 2017
Libice nad Cidlinou, Vojan, Zelňačka, KP Wintrův Rakovník 2016
Libice nad Cidlinou, Vojan, Zelňačka, KP Wintrův Rakovník 2016
Libice nad Cidlinou, Vojan (Jiří Hlávka), Jenom herec, 2019
Libice nad Cidlinou, Vojan (Jiří Hlávka), Jenom herec, 2019
Libice nad Cidlinou, Vojan, Jenom herec …, KP Miletínské divadelní jaro 2021.


(c) NIPOS, Databáze českého amatérského divadla.
Kontakt | GDPR - Ochrana osobních údajů | Prohlášení o přístupnosti
Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies, které jsou nezbytné pro jeho provoz, analýzu návštěvnosti a pro součásti webu využívajících tyto služby (např. společnostmi Google a Facebook). Cookies můžete zakázat nebo vymazat v nastavení svého prohlížeče.