Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: SLÁMOVÁ-Exlerová, Františka, Boskovice

Datum narození: 15.12.1923
Místo narození: Boskovice
Datum úmrtí: 28.5.2006
Františka Slámová-Exlerová
herečka a režisérka Ochotnického divadla


Františka Slámová se narodila se 15. prosince 1923 v Boskovicích, kde také vychodila měšťanskou školu. Po jejím absolvování pracovala v kanceláři svého otce, který měl malou továrničku na stavební kování.

Brzy projevila zájem o ochotnické divadlo
1939 si zahrála svou první roli v operetě Mé štěstí má zlaté vlasy, pak již následovala jedna role za druhou.
1940 např. v operetě Frajérečka,
1941 role matky ve hře Vojnarka a ještě týž rok role v operetě Růže z Argentiny. V Moliérově Lakomci hrála Harpagonovu dceru.
1941 s dramatickým odborem boskovického Sokola se připravovola na Divou Báru, která byla nacvičena k hereckému výročí Františka Tázlara. Tato hra se však neuskutečnila a nedostala na jeviště, neboť den před uvedením byl Sokol Němci zakázán.

Na jevišti ochotnického divadla hrála vedle takových herců, jakými byli František Tázlar, Jaroslav Maňas, Věrka Novenková-Davidová, Jarmila Maňasová, Karel Bašný, Ruda Volf a další.

Ihned po válce stála Františka, jak jí všichni říkali, u zrodu Městského ochotnického divadla. Ujala se v něm režie.
1945 režírovala hru J. Steinbecka O myších a lidech a veselohru J. Letraze Štěstí do domu.
1948 režijně připravila hru P. Hamiltona Plynové lampy.

Následovala i řada významných her, v nichž ztvárnila krásné role - mj. ve hrách
1949 - Adam a Eva,
1950 - Bařtipán, Meluzína a Hádajů sa o rozumné,
1951 - Mášenka a To byl český muzikant,
1952 - Vzbouření na vsi a Nebe na zemi,
1956 - Legenda o lásce a Ondráš.
Následovaly hry
1959 Ztřeštěná neděle,
1960 Půlnoční mše a
1962 Steelfordův objev.

1962 opět sáhla k režii a vybrala si hru Svatba sňatkového podvodníka.
1963 Past. Pak se na nějaký čas odmlčela. Vážně onemocněla a odstěhovala se mimo Boskovice.

Když se v roce 1978 obnovila činnost ochotnického divadla, byla to opět Františka Slámová, která se zase zúčastnila na jeho znovuzrození. I když na zkoušky musela dojíždět ze Skelné Hutě u Protivanova, chopila se v roce 1980 hned režie 2 divadelních představení.
S dospělými studovala hru Než se zvedla opona a odpoledne s dětmi pohádku Princezna Žofinka a drak Dynamit.
1981 si zahrála ve hře Křeslo pro vraha a opět režírovala pohádku Zlatý klíček. Poslední hrou, kterou s boskovickým ochotnickým divadlem nacvičila,
1985 byla v její režii uvedená jednoaktovka Jak starý zmoudřel.

Z bohaté divadelní ochotnické činnosti nesmíme zapomenout na její hostování v ochotnickém divadle Semilaso Závodního klubu ROH Královopolské strojírny Brno a v divadle Skřivani Domu kultury zaměstnanců školství Brno. S divadlem Skřivani se zůčastnila v roce 1960 Jiráskova Hronova se hrou V. Petrova Když kvetou růže.

Ochotnickému divadlu věnovala veškerý svůj volný čas a i v době své nemoci se o jeho dění zajímala. Bylo jistě oprávěné,
když jí byl v roce 2003 v rámci Roku českého divadla udělen předsednictvem SČDO Praha za zásluhy o rozvoj ochotnického divadla Zlatý odznak Svazu českých divadelních ochotníků.

Odešla tiše, bez rozloučení. Zavřela se opona za posledním jednáním v životě tak výjimečné osobnosti boskovické ochotnické divadelní scény. Svým přístupem k práci na divadle bude všem boskovickým divadelníkům dlouho příkladem a vzorem.
Bibliografie:
BUŠINA, Jiří: Slámová-Exlerová Františka. Klub přátel Boskovic - http://www.boskovice.cz/temata/kluby_spolky/kpb/osobnosti/slamova-exlerova-frantiska.php, excp. VŠ 5. 2. 2013
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':