Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: CHYTIL, Miloslav, Němčice nad Hanou (bydliště Kojetín)

Datum narození: 18.3.1952
Místo narození: Kroměříž
Miloslav Chytil

Vzdělání: Střední zdravotní škola Prostějov
Zaměstnání: Poliklinika Kroměříž, zdravotní asistent
Bydliště: Kojetín

Divadelní dráha:

V roce 1969 (tehdy bylo M. Chytilovi 17 let), byl několika přáteli osloven, zda by nehrál divadlo. V obci Němčice nad Hanou se tehdy sešlo několik nadšenců, jejichž rodiče bývali ještě před válkou členy místního divadelního spolku. Byli to mezi jinými sourozenci Rašťákovi, Jiří Chytil, jehož děda byl v té době významným kulturním činitelem v Němčicích, a v neposlední řadě i otec Miloše Chytila, také bývalý ochotnický herec, na něhož role mnozí ještě po letech vzpomínali.

Miloslav Chytil vzpomíná: „ Byli jsme plní chuti hrát divadlo! S jakým elánem jsme se pustili do obnovy jeviště a zákulisí!. Čas běžel dál a já v leteh 1971-73 narukoval na vojnu. Nehrál jsem tedy v některých inscenacích. Úroveň divadelního souboru stoupala, stálým režisérem se stal učitel František Konečný (některá představení režíroval ředitel ZUŠ Antonín Ošťádal, a vystřídali se i profesionální režiséři i herci)
Brzy začaly divadelní přehlídky. Do Němčic jezdila odborná porota, která hodnotila jednotlivá představení (ale to až po výborné večeři, kterou připravily školní kuchařky), a právě toto hodnocení nám dávalo vhled, jak se má představení tvořit. Mezi zakladateli byli např: Jan Hrabal, Milan Kroupa, Antonín Hrdý, Pavel Šrotíř, Marie a Ludmila Rašťákovy, František Borovička zv. Tatošek, Miroslav Foltýn, Milan Tesařík, Jan Dvořák a jeho bratr Vojta zv. Žužla a další a další. Někteří zůstali krátce, jiní hrají divadlo doposud, členská základna se měnila.
Prvním naším představení byly Drdovy Dalskabáty. Náš první úspěch! Dnes už se tomu jen s nostalgií usmívám: výkony herců, kulisy (kde co ještě zůstalo na půdě či ve sklepě kina, scéna, kostýmy (co kdo našel doma v almaře - otec mi nechtěl půjčit svůj svatební oblek, hrál jsem kostelníka). Ale úspěch toto představení skutečně mělo!“

Miloš Chytil, pokud přímo neúčinkoval v některých rolích, navrhoval scénografická řešení a kostýmy a podílel se na výrobě výpravy pro inscenace téměř ve všech projektech němčických ochotníků.

Účinkování a práce na inscenacích DS Mladých Němčice nad Hanou a DS Na štaci:

1970 - Dalskabáty hříšná ves
1970 - Mirandolína
1971 – Kašpárek a Šmidra v černém hradu
1971 – Neohrožený Mikeš
1971 – Čertovy zlaté vlasy
1972 – Romeo, Julie a tma, účast na NP ve Vysokém nad Jizerou
1973 – Zelená perla
1973 – Dítě
1974 – rekonstrukce jeviště
1975 – budování klubovny pod jevištěm
1976 – Ženichové, výprava
1980 – Hrátky s čertem
1982 – Kráska a zvíře
1983 – Dlouhý, Široký a Krátkozraký – scéna
1983 – Dvojitý tep srdce
1985 – Dům pro nejmladšího syna
1986 – Tři veteráni – silák
1987 – Dobrou noc
1988 – O hloupé Barce
1989 – Já chci žít znovu
1990 – Helenka je ráda aneb Slaměný klobouk
1991 – Perly panny Serafínky
1992 – Byt k pronajmutí
1992 – balet Labutí jezero
1993 – Čekání na Čechova aneb scénické hrátky s textem
1994 – O tlustém pradědečkovi, účast na přehlídce Popelka Rakovník – soutěžně
1995 – Král Ubu
Bibliografie:
VRCHOVSKÝ, Ladislav: Heslo Miloslav Chytil pro DČAD, listopad 2012.

Související Obrázky

Kojetín, Hanácká scéna, Jan Jílek: Silvestr, 47. Jiráskův Hronov 1977


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':