Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: MAČÁTOVÁ, Alena, rozená Kšírová, Česká Třebová

Datum narození: 27.11.1924
Místo narození: Česká Třebová
Datum úmrtí: 1.2.2011
Místo úmrtí: Česká Třebová
Alena, tehdy Kšírová, pocházela totiž ze známého českotřebovského hereckého rodu. I na výběr jejího křestního jména mělo vliv divadlo - inspirací byla známá hra Noc na Karlštejně.
Alenina maminka Josefa Kšírová, rozená Černá, dcera vlakvedoucího státních drah, byla od mládí členkou DS Hýbl. Poprvé stála na jevišti ve věku šestnácti v roce 1914 ve hře F. X. Svobody „Čekanky“. Za svůj život odehrála desítky významných rolí. V souboru také poznala svého budoucího manžela Karla Kšíra, úředníka dráhy. Toho k divadlu přivedl jeho otec, strojvůdce František Kšír, který působil v souboru Hýbl jako jednatel, navrhoval divadelní scény, byl hercem i režisérem. Karlova maminka Ludmila, rozená Hubálková z Dlouhé Třebové, byla sestrou zdejších učitelů, ředitelů dívčí školy a kulturních pracovníků, bratří J. B. a K. O. Hubálkových. Divadelní známost Aleniných rodičů skončila dne 29. 12. 1923 svatbou.
Divadlu se věnovala také sestra paní Kšírové, Anna Černá, mezi přáteli nazývaná prostě Anda,členka DS Hýbl a pěveckého sboru Bendl.
A tak prostředí v němž Alena vyrůstala, mělo nepochybně vliv na její pozdější ochotnickou činnost.

Ve školním roce 1931–1932 nastoupila Alena do první třídy obecné školy v Komenského ulici. Jejím prvním učitelem se zde stal skladatel a pedagog Jindřich Praveček st.
1941 Alena přerušila studium zdejšího gymnázia a byla přijata ke studiu na obchodní škole ve Vysokém Mýtě. Vzhledem k ročníku narození jí hrozilo totální nasazení v Německu. Díky iniciativě svého dlouholetého přítele, ing. Josefa Mačáta, zaměstnaného ve zdejších železničních dílnách, byla v roce 1943 přijata do služeb tehdejších ČMD, nejprve jako dělnice, později po ukončení studia obchodní akdemie do účtárny správy dílen. Zde setrvala až do odchodu do důchodu.
20. července 1968 se Alena Kšírová po dlouholeté známosti provdala za ing. Josefa Mačáta, uznávaného želeničního odborníka.

Paní Alena Mačátová se živě zajímala o kulturní dění ve Třebové, účastnila se řady koncertů, divadel, výstav a obdobných akcí.
Během let vytvořila na zdejších divadelních prknech řadu nezapomenutelných rolí. V některých hrách vystoupila i spolu se svojí maminkou.
Např.
Dr. aneb rozum se neprodává, Zkrocení zlé ženy, Don Carlos, Veselé paničky Windsdorské, Sklenice vody, Paní ministrová, Jitřní paní, Helenka je ráda aneb Slaměný klobouk nebo hru Maloměstské klepny, uváděnou ještě v tzv. „divadle v přírodě“ poblíž kozlovské Serpentiny.

Na svoji někdejší hereckou kolegyni a jevištní partnerku v roce 2011 zavzpomínal ing. Ota Dobrovský: „Na paní Alenku Kšírovou-Mačátovou by daleko případněji mohli zavzpomínat mnozí, kteří s ní hráli častěji než já. Možná první setkání s ní bylo v padesátých letech, kdy se v přírodním divadle, v Unzeitigově zátiší, hrály Maloměstské klepny. Dodnes si pamatuji to neuvěřitelné množství diváků, sedících většinou na zemi, protože lavice nestačily. Zářily tehdy českotřebovské ochotnické Hvězdy – Karel Tomeš (mj. též autor výpravy), paní Marie Blodíková, ing. Karel Skřivánek, kapelník orchestru, jeho manželka Jindra, a jak jinak – maloměstská dáma Alena Kšírová. Výborný komik Mirek Stejskal a další také nemohli chybět. Alenka byla vždycky za dámu, ale myslím, že byla spíš veseloherní typ. Ve hře Veselé paničky Windsorské’ vždy rozesmála publikum, když celou svojí bytostí zasedla a ukryla Falstaffa (v podání Adolfa Kučery) v proutěném koši se špinavým prádlem tak důkladně, že nemohl ani dýchat, natož se hýbat, když ho do nohy ‚chytla’ křeč. Diváci se smáli, Alenka byla v sedmém nebi, a pan Kučera to, naštěstí, přežil.“

V listopadu 2010 byla Alena Mačátová v rámci výstavy pořádané ve zdejším KC ke 130. výročí trvání DS Hýbl pozvána mezi své herecké kolegy. Bohužel, zdravotní stav již nedovoloval se oslav zúčastnit. Poslala tedy omluvný dopis s poděkováním.
Alena Mačátová zemřela dne 1. února 2011.
Bibliografie:
Zpracováno s využitím nekrologu Martina Šebely, viz Související texty.

Související Obrázky

Česká Třebová, DS Hýbl, Kšírová Josefa, *1898
Česká Třebová, Hýbl, Dr. aneb Rozum se neprodává, 1954


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Česká Třebová, Hýbl, Dr. aneb Rozum se neprodává, 1954