Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: LANDERGOTT, František, Plzeň, LD

Datum narození: 1891
Datum úmrtí: 28.3.1958
Místo úmrtí: Plzeň
1920 Svou loutkářskou činnost začal v Plzni-Skvrňanech, kde byl zakladatelem a vedoucím sokolské loutkové scény. Zároveň hrál i v ochotnickém divadle ve Skvrňanech.

1935 se přestěhoval na plzeňské Bory, kde se ujal vedení loutkové scény Sokola Plzeň III (V Boudě) a tuto scénu vedl až do okupace. Jeho přičiněním scéna navázala čilou spolupráci s loutkovým divadlem rodiny Nováků. Do repertoáru prosadil staré rytírny, dbal o rozšířní fundusu a celkové zvelebení divadla.
Byl úspěšným interpretem Kašpárka.

Po válce prosadil, aby pro scénu byl postaven dřevěný barák, Bouda, který později přešel do názvu divadla a hlavně umožnil jeho další rozvoj.

Celý svůj život zasvětil dětem a loutkářské činnosti.
Bibliografie:
nesign.: Velký loutkář a přítel dětí odešel. Československý loutkář 1958, s. 120.

sborník: Plzeňské loutkářství, Plzeň 1925, s. 35.

V Boudě 1928-1998. Plzeň, s. 10.

VAŠÍČEK, Pavel, MALÍKOVÁ, Nina: Plzeňské loutkářství. Plzeň 2000, s. 100.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':